Liška odstúpil po tretej havárii

Týždeň po tragickom zrútení vojenského lietadla prišiel aj pád ministra obrany. Juraj Liška sa včera vzdal funkcie práve v súvislosti s haváriou, pri ktorej zahynulo 42 ľudí. Odmieta, že by jeho odchod ovplyvnili aj blížiace sa parlamentné voľby, politickú zodpovednosť však teraz prevzal až za tretiu leteckú haváriu, ktorá sa stala pod jeho vedením rezortu.

28.01.2006 00:00
debata

Z predchádzajúcich nešťastí, pri ktorých zomrelo sedem ľudí, žiadne dôsledky nevyvodil.

Kto by mal Lišku v kresle nahradiť, premiér Mikuláš Dzurinda včera nepovedal. V kuloároch sa za horúceho kandidáta na tretieho ministra obrany v tejto Dzurindovej vláde spomína predseda poslaneckého klubu SDKÚ Milan Hort. Ďalšou možnosťou je, že by sa ministrom stal súčasný Liškov štátny tajomník Martin Fedor, tiež z SDKÚ. Dzurinda sa k Liškovmu nástupcovi nechcel vyjadriť. „Všetko má svoj čas. Najprv som potreboval oznámiť rozhodnutie ministra prezidentovi a koaličným partnerom. Ten čas príde, ide víkend. Keď nájdem odpovede, podelím sa o ne,“ uviedol Dzurinda. Nepovedal ani, koho medzitým poverí vedením rezortu.

Prezident Ivan Gašparovič si na posúdenie Liškovej demisie zobral čas, je však pravdepodobné, že ju prijme. „Beriem to ako výsledok udalostí posledných dní, ktoré sú späté s tragédiou našich vojakov v Kosove,“ konštatoval o Liškovom kroku Gašparovič.

Rozhodnutie Lišku odísť z vlády väčšina poslancov označila za správne. Viacerí však v tomto kroku  vidia súvislosť s parlamentnými voľbami, ktoré budú v septembri. „Chcem veriť, že jeho rozhodnutie bolo naozaj rozhodnutím, ako povedal, zo srdca a nie rozhodnutím politickej strany SDKÚ,“ reagoval predseda parlamentu Pavol Hrušovský (KDH), ktorý zároveň ocenil Liškovu prácu vo vláde. SMK zobrala rozhodnutie na vedomie. „Zároveň nerozumieme, prečo to urobil práve teraz. Ak už to chcel urobiť, tak hneď po tejto udalosti, havárii alebo potom mal počkať na výsledok vyšetrenia havárie,“ uviedol predseda SMK Béla Bugár pre TASR.

Liška uviedol, že rozhodnutie odísť v ňom zrelo počas tohto týždňa. Zodpovednosť za pád lietadla však, ako dodal, necíti. „Ako človek necítim zodpovednosť, že by som nespravil všetko pre to, aby naše ozbrojené sily fungovali lepšie. V čase, keď sa stala tragédia, som bol ministrom obrany a srdce mi hovorí, že je správne, aby som demisiu podal. Dnes nadišiel správny čas, aby som abdikoval,“ vysvetľoval svoje rozhodnutie. Chystá sa vrátiť do parlamentu. To znamená, že z Národnej rady bude musieť odísť poslankyňa SDKÚ Petra Masácová, ktorá za Lišku nastúpila ako náhradníčka. Tá s tým už ráta. „Samozrejme. To, ako sa minister rozhodol, je veľmi ľudské a po emotívnej rozlúčke aj pochopiteľné,“ povedala. S odchodom súhlasí aj nezávislý poslanec Ladislav Polka. Podľa neho by sa mali vzdať funkcií aj niektorí dôstojníci. „Napríklad veliteľ vzdušných síl,“ povedal Polka.

Podľa analytika Jána Baránka je Liškov odchod dobrý precedens do budúcnosti. „Spravil politické rozhodnutie, otázne je, nakoľko to bol predvolebný ťah. Vzhľadom na to, ako z vlády pred voľbami odišiel aj Ľudovít Kaník, by som to nevylučoval,“ konštatoval Baránek.

Liška je už druhý minister obrany, ktorý v Dzurindovej vláde opúšťa toto kreslo. V septembri 2003 minister po kauze skupinka odvolal z tohto postu Ivana Šimka, čo malo potom za následok, že z SDKÚ odišla časť poslancov a vláda stratila väčšinu. Po Šimkovi Dzurinda na ministerstvo dosadil Lišku. Ten čelil za dva a štvrť roka vo funkcii kritike za viaceré tendre, ako aj za to, že hral v pracovnom čase golf.

debata chyba