KDH sa vyhráža odchodom

Ak nedôjde k predloženiu a schváleniu zmlúv o výhrade vo svedomí na najbližšom rokovaní vlády, KDH odíde z vládnej koalície. Pred novinármi to vyhlásil predseda KDH Pavol Hrušovský. Tento postoj oznámil v pondelok Hrušovský premiérovi a predsedovi SDKÚ Mikulášovi Dzurindovi.

04.02.2006 16:46 , aktualizované: 18:44
debata

„Nič iné nechceme, len trvať na splnení všetkých programových cieľov, ktoré si vládna koalícia v tomto volebnom období dala. O tom, čo ako predseda parlamentu urobím v prípade, ak nebudú splnené podmienky KDH, budem informovať po tom, ako k tejto skutočnosti príde,“ vyhlásil pred novinármi Hrušovský.

Tvrdí, že teraz je rozhodnutie na SDKÚ a kresťanskí demokrati nevyvíjajú žiadny nátlak. „Toto je naše slobodné a dobrovoľné rozhodnutie. Počkáme si na výsledok Prezídia SDKÚ v pondelok,“ doplnil predseda hnutia.

Podpredseda KDH Daniel Lipšic opätovne zopakoval, že zmluva nie je samovykonateľná a „netreba meniť žiadny zákon“. Ako dodal, dnes už výhradu vo svedomí upravujú viaceré právne normy a možno ju už uplatniť napríklad v ozbrojených silách či zdravotníctve alebo dodatkami k pracovným zmluvám.

KDH má vo vláde podľa Koaličnej zmluvy tri ministerské posty – spravodlivosti, vnútra a školstva.

Podľa Lipšica zmluva nie je samovykonateľná

Kľúčové ustanovenie v návrhu Zmluvy medzi SR a Svätou stolicou o práve uplatňovať výhrady vo svedomí je podľa podpredsedu KDH Daniela Lipšica článok 5 a tým zmluva nie je samovykonateľná.

Tvrdí, že podľa znenia tohto článku si každý môže uplatniť výhradu vo svedomí iba podľa zákonov SR. „V demokracii nemôže byť svedomie jednotlivca nadradené zákonu. Na druhej strane pociťujeme v pluralitnej spoločnosti odpor nútiť spoluobčanov zradiť pri výkone svojej profesie vlastné svedomie z dôvodov náboženského alebo filozofického presvedčenia,“ vyhlásil pred novinármi. Navrhovaný článok 5 znie: „Právo uplatňovať výhrady vo svedomí možno uplatniť podľa právneho poriadku SR a v jeho medziach. Medze a spôsob uplatnenia upraví SR tak, aby bola zachovaná podstata a zmysel práva uplatňovať výhrady vo svedomí.“

Predseda KDH Pavol Hrušovský predpokladá, že každý minister vo vláde bude plniť programové vyhlásenie vlády. „Podľa toho bude vyjadrovať aj svoju vôľu pri každom materiáli, ktorý je súčasťou programového vyhlásenia. Som prekvapený tým, že teraz začínajú niektorí spochybňovať text zmluvy, hoci doteraz sme nemali žiadne informácie. A času bolo dosť. Som presvedčený, že SDKÚ len z politických dôvodov odmieta návrh zmluvy predložiť vo vláde a parlamente,“ vyhlásil Hrušovský.

Zároveň oboznámil novinárov aj s genézou vývoja zmluvy. Návrh zmluvy bol od 9. apríla 2003 až do 5. mája 2003 na medzirezortnom pripomienkovom konaní. Uviedol, že po ukončení pripomienkového konania sa uskutočnilo viacero kôl rozporových konaní a odstránili sa všetky zásadné pripomienky. „Po pripomienkovom konaní text zmluvy 8. marca 2005 schválila Legislatívna rada vlády. Osobne 18. marca 2005 o 14.30 mi­nister spravodlivosti Lipšic odovzdal text zmlúv ministrovi zahraničných vecí Eduardovi Kukanovi,“ zdôraznil Hrušovský. Jeho slová doplnil Lipšic s tým, že so šéfom slovenskej diplomacie mal „príjemné posedenie pri káve“, preto ho prekvapilo Kukanove vyjadrenie, že posledný návrh zmluvy nemá.

V zmluve je aj ustanovenie týkajúce sa zneužitia výhrady vo svedomí. Lipšic povedal, že zákon by mal špecifikovať podmienky a medze. Potvrdil však, že platné zákony dnes už niektoré podmienky a medze stanovujú. Spomenul oblasť ozbrojených síl, zdravotníctva či Zákonník práce. „Nie je potrebné meniť žiadny zákon, pretože platná právna úprava umožňuje uplatniť výhradu vo svedomí,“ povedal Lipšic.

debata chyba