Slováci v zahraničí voľby nezamiešajú

Len štyria Slováci, zo Švajčiarska a z Česka, zatiaľ požiadali úrady o možnosť voliť v parlamentných voľbách, ktoré budú 17. júna. V zahraničí ich je vyše dvoch miliónov. Z nich však môžu hlasovať len tí, ktorí majú slovenské štátne občianstvo.

04.03.2006 00:00
debata

Úrady predpokladajú, že poslať svoj hlas poštou využijú hlavne Slováci v Českej republike, Rakúsku, vo Švajčiarsku či v Nemecku. Tam ich žije podľa sčítania týchto krajín asi 300-tisíc. Mnoho z nich chodilo voliť na Slovensko aj v minulosti.

„Oficiálne neexistuje žiadne číslo, koľko ľudí zo zahraničia môže voliť. Sú to len orientačné údaje,“ povedala zapisovateľka Ústrednej volebnej komisie Lívia Škultétyová.

Voliť poštou môžu tí, ktorí nemajú trvalý pobyt na území Slovenskej republiky, vlastnia však jej platný cestovný pas. Na základe žiadosti sa zapíšu do osobitného zoznamu voličov. Ministerstvo vnútra eviduje len 60-tisíc takýchto ľudí, pretože neexistuje povinnosť nahlasovať, kde sa občan zdržuje.

Rovnaké právo voliť poštou majú aj tí, ktorí na Slovensku síce trvale bývajú, v čase volieb však budú v cudzine. Musia preto požiadať svoj obecný úrad, že chcú využiť túto možnosť. K tejto skupine patria aj študenti, ktorých je vonku asi 15– až 16-tisíc, a 702 pracovníkov slovenských veľvyslanectiev. „K tomu treba prirátať ešte dvetisíc ďalších, ktorí sú na semestrálnych alebo ročných študijných pobytoch,“ konštatovala Oľga Šubeníková zo Slovenskej akademickej informačnej agentúry.

Ani úrad pre zahraničných Slovákov nemá presné čísla. „Koľko z krajanov sa hlási k slovenskej národnosti a má aj platný slovenský pas alebo doklad, potvrdzujúci jeho štátnu príslušnosť, nie je známe,“ povedala predsedníčka Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí Vilma Prívarová.

Analytik Pavel Haulík si myslí, že veľa Slovákov, ktorí žijú v zahraničí, nebude voliť. „Hlasovanie je pomerne zložité, takže táto skupina asi ťažko ovplyvní výsledok volieb,“ povedal. Predpokladá, že oslovovať ich budú strany, ktoré majú nízke preferencie a sú skôr národne orientované alebo aj tie, ktoré chcú vysoký zisk.

Najväčšia slovenská komunita žije v USA. Podľa sčítania v roku 2001 sa k slovenskej národnosti prihlásilo v Spojených štátoch asi 800-tisíc ľudí. Prevažná väčšina z nich však nespĺňa stanovené podmienky, nemá platný slovenský pas alebo osvedčenie o štátnej príslušnosti.

Podľa Prívalovej Slováci, ktorí sú trvalo v cudzine, sú o možnosti voliť poštou dobre informovaní. „Aké doklady potrebujú, aké sú termíny, získavajú z krajanských spolkov, veľvyslanectiev, ale aj z internetových stránok ministerstva zahraničných vecí a vnútra,“ spresnila.

Doteraz sa zahraničný Slovák mohol zúčastniť na voľbách, ak v deň ich konania bol na Slovensku. Volebnej komisii stačilo predložiť slovenský pas. Po novom musí voliť výlučne prostredníctvom pošty tak, že v predstihu požiada o zapísanie do osobitného zoznamu, ktorý vedie len miestny úrad v Bratislave-Petržalke.

debata chyba