Záľaha snehu láme historické rekordy

Víkendová nádielka snehu nemusí byť v tejto zime posledná. Meteorológovia predpovedajú chladnejší ráz počasia s občasnými zrážkami takmer do polovice marca. Pritom výška snehovej pokrývky už teraz prekonáva historické rekordy. Ak neskôr príde náhle oteplenie, môže byť zle.

07.03.2006 00:00
debata

Podľa dlhodobej predpovede Slovenského hydrometeorolo­gického ústavu spred týždňa malo sa v týchto dňoch už rýchlo otepľovať. Podobné prognózy vydali vtedy aj európske predpovedné služby. Príchod jari sa však aj v nížinách odkladá. „Situácia sa zásadne zmenila v priebehu dvoch dní, teraz všetko svedčí o tom, že chladné počasie potrvá ešte prinajmenšom týždeň,“ uviedla meteorologička Katarína Valová. Nočná teplota má klesať do mínus 6 až mínus 12 stupňov Celzia, v horských dolinách aj nižšie. Cez deň to bude okolo nuly, najviac však 4 stupne. Pri zväčšenej oblačnosti môže snežiť.

„Tohtoročná zima je už teraz nezvyčajná čo do výšky snehovej pokrývky, na mnohých miestach padajú 50-ročné i dlhodobejšie rekordy,“ zdôraznil klimatológ Milan Lapin z Univerzity Komenského. Jeho kolega Pavel Šťastný z hydrometeoro­logického ústavu pripomenul, kde sa toľko snehu vlastne vzalo. Základ sa vytvoril ešte v decembri, keď na území Slovenska spadlo takmer 122 litrov zrážok v podobe snehu na jeden štvorcový meter. „Bol to najvyšší nameraný úhrn zrážok od roku 1880,“ skonštatoval Šťastný. A jedným dychom dodal, že vo vyšších polohách nenastal od konca decembra výraznejší odmäk. Preto hodnoty snehovej pokrývky dosahujú niekde až 300 litrov na štvorcový meter. Týka sa to najmä južných svahov Vtáčnika, Kremnických vrchov, Nízkych Tatier i Slovenského rudohoria.

Náhle oteplenie umocnené dažďom by mohlo spôsobiť rýchle rozpúšťanie tejto záľahy snehu a následne vyvolať miestne povodne, varujú odborníci. Podľa profesora Lapina nemožno vylúčiť takúto situáciu kedykoľvek po 12. marci. „Spomeňme si na vývoj počasia v minulom roku, keď po veľmi studenom začiatku marca sa do šestnásteho náhle oteplilo o 15 stupňov,“ pripomenul Lapin. „Zo štatistík síce vyplýva, že zimy bohaté na sneh sa u nás záplavami spravidla nekončia, ale iba za posledných 10 rokov sme tu mali už tri jarné povodne,“ dodal Šťastný.

Zatiaľ je však aktuálnejšie lavínové nebezpečenstvo. Podľa varovania Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby v Jasnej je snehová pokrývka na mnohých strmých svahoch len mierne alebo slabo spevnená. Lavíny sa tam môžu uvoľniť už pri malom mechanickom zaťažení. Varovaním je i smutné výročie, ktoré pripadá na zajtra. Pred 50 rokmi zasiahla snehová lavína v koryte Kalichovej doliny v Nízkych Tatrách drevorubačskú chatu. Zahynulo tam 16 lesných robotníkov. Zostalo po nich 8 vdov a 15 detí.

debata chyba