Dunaj sa dvíha, Morava sa už vylieva

Predpovede jarných záplav sa začínajú napĺňať. Vo viacerých obciach západného a východného Slovenska už vyhlásili stav ohrozenia alebo pohotovosť. Rieky Morava, Myjava, Hornád a prítoky Popradu sa na niekoľkých miestach vyliali zo svojich korýt.

29.03.2006 00:00
debata

Stále stúpajú hladiny Dunaja, Bodrogu a ďalších tokov. Situácia sa podľa hydrológov môže v ďalších dňoch ešte zhoršiť.

Rieka Myjava, ktorá berie všetku vodu zo snehu na okolitých kopaniciach, zatopila záhrady rodinných domov v obci Jablonica pri Senici. Okamžite stúpla aj spodná voda, ktorá sa dostala do pivníc. Jabloničanom sa to stalo už tretí rok po sebe. „Nie je v silách obce vyriešiť tento chronický problém,“ skonštatovala starostka Alena Hazuchová a vyhlásila tretí povodňový stupeň, čiže stav ohrozenia. Podobná situácia vznikla v Sobotišti. V Podbranči ostala štátna cesta asi pol metra pod vodou.

Popoludní sa zdramatizovala situácia v Kútoch, na sútoku Moravy a Myjavy. Hrozilo tam zatopenie motorestu. Hladina oboch riek stále stúpala, obecný úrad preto začal organizovať stavanie zábran z vrecovaného piesku. „Keď sa breh Myjavy navrecuje, problém by sa mal zmierniť,“ predpokladal prednosta Obvodného úradu v Senici Štefan Mikula.

Oteplenie sa prejavilo aj stúpaním hladiny Dunaja. Včera kulminoval pri Devíne na úrovni 630 až 640 cm pri prietoku vody okolo 5 900 kubíkov za sekundu. „Stav bdelosti sme nevyhlásili, nie je však vylúčené, že to neurobíme v noci alebo v stredu nadránom,“ pripustil dispečer Slovenského vodohospodárskeho podniku Ladislav Czére. Spomenul pritom narastajúcu hladinu na rieke Morava, pre ktorú na úseku Moravský sv. Ján vodohospodári už vyhlásili stav pohotovosti, čo je druhý stupeň povodňovej aktivity. „Navyše nám českí kolegovia oznámili, že začnú vypúšťať vodu z priehrady Nové Mlyny,“ vysvetlil Czére.

V Spišskej Novej Vsi si v utorok ráno vydýchli. V pondelok neskoro večer sa totiž podarilo uvoľniť koryto Hornádu, pohla sa aj ľadová bariéra v severnej časti mesta. „Hladina rieky však stále stúpa a situáciu monitorujeme,“ informoval Viliam Štubňa z obvodného úradu. V popradskej mestskej časti Matejovce, cez ktorú preteká Slavkovský potok, začali s plnením vriec pieskom a popoludní tam Povodie Popradu a Dunajca uložilo protipovodňové zábrany asi na trojkilometrovom úseku. S ľadom zápasili v noci z pondelka na utorok aj obyvatelia Lučivnej. V utorok tam vyhlásili stav ohrozenia.

Stav pohotovosti platí aj na ďalších východoslovenských tokoch, napríklad na Latorici, ktorej hladina v dôsledku topenia sa snehu na ukrajinskej strane stúpa. Podobná situácia vznikla aj na Bodrogu v Strede a na Toryse v Košických Olšanoch. Podľa hydrológov môže nebezpečenstvo záplav trvať až do nedele. „Oteplenie má okrem štvrtka pokračovať a má aj pršať, pričom v niektorých povodiach bude pršať do snehovej pokrývky s veľkými zásobami vody,“ vysvetlil Pavel Faško zo Slovenského hydrometeorolo­gického ústavu. Teraz všetko závisí od výdatnosti týchto zrážok. Podľa Fašku sa majú v ďalších dňoch vyskytovať pravidelne, nie však vo veľkom množstve.

Klimatológ Milan Lapin z Univerzity Komenského vidí najväčšie riziko miestnych povodní tam, kde sa obce nedostatočne pripravili na jarné záplavy. „Prípad Cifer ukázal, že na to treba pamätať už v lete, čistiť jarky a kanály, budovať odtoky, predchádzať zbytočným škodám,“ upozornil Lapin.

debata chyba