Hlavné zmeny v dôchodkovom systéme, ktoré schválil parlament

- druhý penzijný pilier sa dočasne otvorí. Od januára do konca júna bude mať vyše 1,5 milióna Slovákov možnosť vystúpiť zo sporenia na dôchodok na súkromnom účte v dôchodkovej správcovskej spoločnosti (DSS). Ich našetrené peniaze v takom prípade prejdú na účet štátnej Sociálnej poisťovne.

- mladí ľudia, ktorí po 1. januári po prvý raz vstúpia na trh práce, sa budú môcť počas šiestich mesiacov dobrovoľne rozhodnúť, či si chcú časť povinných dôchodkových odvodov odkladať na účet v DSS alebo zostanú iba v štátnom priebežne financovanom systéme. Ak si zvolia sporenie na dôchodok v súkromnej spoločnosti, budú to musieť v stanovenej lehote oznámiť Sociálnej poisťovni. Inak budú automaticky zaradení iba do štátneho dôchodkového systému. V súčasnosti sú nováčikovia na trhu práce automaticky zaraďovaní do druhého piliera.

- na 15 zo súčasných 10 rokov sa predĺži minimálna doba platenia odvodov na to, aby občan mohol poberať starobný dôchodok

- na rozdiel od vládnej predlohy štát bude naďalej odvádzať časť povinných dôchodkových odvodov, ktoré platí za matky na materskej dovolenke a niektorých opatrovateľov, na ich účty v druhom pilieri. Z okruhu týchto osôb naopak vypadli invalidní občania.

- lepšie zarábajúci ľudia budú platiť vyššie povinné sociálne odvody. Maximálny vymeriavací základ pre ich výpočet sa totiž zvýši na štvornásobok priemernej mzdy v hospodárstve zo súčasného trojnásobku. Na odvodoch zaplatia viac ľudia s mesačným príjmom nad 56.283 Sk a ich zamestnávatelia. Napriek zvýšeniu odvodov táto skupina ľudí nebude mať nárok na vyššie dávky.

- predčasní dôchodcovia si budú môcť naďalej prilepšiť k dôchodku ďalším zárobkom, vláda im chcela túto možnosť zrušiť. Do predčasnej penzie však občania budú môcť ísť najskôr dva roky pred dovŕšením dôchodkového veku.

- zvýši sa tvorba správneho fondu Sociálnej poisťovne, ktorý používa na financovanie svojej činnosti. Do fondu bude smerovať okrem iného až 3,5 percenta z vybraných odvodov v porovnaní s doterajšími 2,9 percentami.

- Sociálna poisťovňa odpustí dlžníkom odvodov penále, ak v stanovenej lehote vyrovnajú svoje záväzky voči poisťovni

- po záverečnom hlasovaní poslancov zostalo nejasné, či ľudia, ktorí v súčasnosti platia dôchodkové odvody iba do Sociálnej poisťovne, budú mať možnosť zapojiť sa do druhého piliera. Poslanci totiž o tejto veci hlasovali dvakrát a možno zmätočne.