Únia nevládze za USA, mení stratégiu

Európska únia sa vzdá plánov stať sa do roku 2010 najvýkonnejšou svetovou ekonomikou založenou na vzdelaní. Európska komisia sa chystá navrhnúť členským štátom zmenu "lisabonskej stratégie", ktorá tento cieľ vytýčila, informoval ČTK zdroj z komisie. Zároveň už únia nebude vyhlasovať, že chce hospodársky predbehnúť Spojené štáty.

26.01.2005 12:23
debata

To sú iba dve zo zmien, ktoré sa chystajú v tzv. lisabonskej stratégii z roku 2000. Európska komisia by tieto návrhy mala schváliť začiatkom februára. Majú byť hlavným podkladom na rokovanie všetkých štátov únie v marci, kde sa má zhodnotiť, čo sa podarilo za päť rokov od prijatia stratégie urobiť. Nebude to príliš radostná bilancia a tak je možné, že rokovanie neprežije ani názov „lisabonská“.

„Letopočet 2010 sa nebude opakovať, rovnako ani méta dohnať USA. Nie je to realistické a každý to vie. Určite chceme byť naďalej najvýkonnejšou, najsilnejšou ekonomikou sveta, ale nemá význam určiť termín. Budeme radi, ak sa nám do roku 2009 podarí zmeniť smer,“ uviedol zdroj z Európskej komisie.

Z nedávnej správy holandského expremiéra Wima Koka si komisia požičia zmenu dôrazu. V Lisabone sa kládol dôraz na ekonomickú výkonnosť, sociálnu spravodlivosť a ekologicky udržateľný rozvoj. Posledné dve priority však budú potlačené v prospech trojice „produktivita-rast-pracovné miesta“.

Kľúčových oblastí bude deväť až dvanásť

Dokument má upozorniť, že z hľadiska sociálnej ochrany a starostlivosti o životné prostredie Európa nezaostáva za zvyškom sveta. Je na tom horšie – v porovnaní s USA alebo juhovýchodnou Áziou – pokiaľ ide o hospodársky rast, produktivitu práce a mieru zamestnanosti. „Je logické sústrediť sa na to, čo nefunguje,“ vysvetlil zdoj z Európskej komisie.

Projekt položí dôraz na obmedzený počet deviatich až dvanástich kľúčových oblastí. Budú stanovené časové lehoty, dokedy treba úlohy splniť. Budú sa týkať najmä zamestnanosti, vzdelania, vedy a výskumu, infraštruktúry, jednotného vnútorného trhu EÚ, zladenia ekonomických pravidiel hry či opatrení v prospech priemyslu.

Množstvo správ nahradí komplexný posudok

Program má fungovať od 1. januára 2006 a každý rok ho vyhodnotia. Komisia nebude produkovať desiatky správ, tabuliek a rebríčkov, ktorými monitoruje výkonnosť jednotlivých krajín, ale sústredí sa na jeden komplexný posudok, publikovaný raz ročne. Vývoj a výkony jednotlivých krajín budú viditeľňejšie a lepšie umožnia porovnávanie.

Bude to pripomínať postavenie desiatich kandidátskych krajín, ktoré nedávno pred vstupom do únie každoročne očakávali posudok Európskej komisie a potom ich porovnávali. Stane sa to, ak členské štáty takúto právomoc komisii priznajú.

Na jednej strane sú si vedomé, že zodpovedajú za fiasko lisabonskej stratégie a cítia potrebu zefektívniť ekonomickú výkonnosť. Na druhej strane sa im nechce priznať komisii právo „menovať a haniť“ (name and shame), čo však bruselská administrtíva údajne robiť ani nechce.

Barroso: Na rozvoj si musí Európa zarobiť

Dokument sa dokončieva pod dohľadom nemeckého komisára Güntera Verheugena a pracuje na ňom najmä „skupina konkurencieschop­nosti“, do ktorej nepatrí ani komisár pre životné prostredie Stavros Dimas, ani komisár pre sociálne veci Vladimír Špidla. S nimi sa hodnotenie polčasu lisabonskej stratégie prejednávalo len okrajovo, hoci ich oblasti boli na začiatku dva z troch pilierov stratégie. Roztrpčené sú najmä sociálne a ekologicky zamerané mimovládne skupiny.

„Európa si musí vybrať – buď si na sociálny systém a na udržateľný rozvoj zarobí, alebo ho nebude mať,“ reagoval lapidárne predseda Európskej komisie José Barroso, keď ho obvinili z ultraliberalizmu.

debata chyba