Gemer v Rimavskej Sobote už nevarí pivo

Najväčšia domáca pivovarnícka skupina Heineken Slovensko zastavila výrobu piva v Rimavskej Sobote. Heineken v priebehu troch rokov zatvoril tri pivovary – najprv Martiner v Martine, potom Corgoň v Nitre a teraz rimavskosobotský Gemer. Výroba všetkých troch značiek sa presunula do Hurbanova.

05.09.2006 08:46
Zlatý Bažant Foto:
Vlajkovou loďou Heinekenu na Slovensku je Zlatý Bažant.
debata

Gemer bol z troch zrušených pivovarov najväčší. Ročná kapacita sa počas uplynulých 40 rokov modernizáciami zvýšila na 600-tisíc hektolitrov piva. Výkonom bol pivovar porovnateľný s vlaňajšou trojkou trhu topoľčianskym Topvarom. Ani to mu pri upadajúcej výrobe a spotrebe piva na Slovensku nezaručilo prežitie.

Spoločnosť Heineken N. V., ktorá vstúpila na Slovensko v roku 1995 kúpou pivovaru v Hurbanove, neskrýva rozčarovanie z vývoja na slovenskom trhu s pivom. „Za viac ako desaťročie sme vložili do rozvoja pivovarov a sladovní päť miliárd korún so zámerom rastu a budovania silných národných značiek,“ vyhlásil generálny riaditeľ Heinekenu Slovensko Dimitar Alexiev. Snahy o vybudovanie prosperujúcej firmy však vážne narušili ekonomické a daňové podmienky.

Až do roku 2002 výroba piva na Slovensku aj v skupine Heineken posilnenej o bývalé pivovary Karola Konárika Martiner a Gemer a Corgoň Štefana Karšaya stúpala. „V lete 2003 však Dzurindova vláda zvýšila spotrebnú daň na pivo o 67 percent a odštartovala tak nielen zdraženie piva, ale aj zníženie spotreby a výroby. Klesla zo 4,85 milióna hektolitrov v roku 2002 na 3,95 milióna hektolitrov v roku 2005,“ uviedol šéf Združenia výrobcov piva a sladu na Slovensku Roman Šusták.

Za tri roky sa na Slovensku znížila výroba o 900-tisíc hektolitrov. Heineken si síce uchoval postavenie lídra trhu s vyše 40-percentným podielom na výrobe aj predaji, ale aj najviac stratil – za tri roky vyše 400-tisíc hektolitrov. Centrála v Amsterdame reagovala postupným zatváraním pivovarov a zoštíhľovaním počtu pracovníkov. V Martine o prácu prišlo 121 ľudí, v Nitre opustilo Corgoň 120 ľudí a teraz v Gemeri stratilo zamestnanie 95 ľudí. K tomu treba prirátať ďalších 60, ktorí odídu z administratívy v rámci celej skupiny.

Neboli to však iba zvýšené spotrebné dane a pokračujúci pokles predaja, ktoré prinútili Heineken k drastickým opatreniam. V tlačovom vyhlásení, ktoré poskytol Heineken Pravde, uvádza, že situáciu v predaji skomplikovali aj dumpingové ceny piva, najmä zo strany malých pivovarov zo susedných krajín. Za nepomenovanými krajinami sa skrývajú predovšetkým malé české a moravské pivovary.

Rozhodnutie o zatvorení pivovaru v Gemeri označil Dimitar Alexiev za „neľahké“. Heinekenu Slovensko by však podľa neho malo umožniť byť ešte silnejšou spoločnosťou a zabezpečiť mu trvalú pozíciu lídra.

Vlajkovou loďou Heinekenu na Slovensku je Zlatý Bažant. Vyrába aj značky Corgoň, Kelt, Martiner i lacné pivo Gemer. Všetky bude vyrábať spolu s licenčným Starobrnom v pivovare Hurbanovo. Do jeho ďalšej modernizácie plánuje vložiť 100 miliónov korún. Vlani sa malo v Hurbanove uvariť 1,2 milióna hektolitrov piva. Či výroba dosiahne kapacitu 1,8 milióna hektolitrov, ktorá by vyrovnala zrušený Gemer, hovorca spoločnosti Roman Krajniak nepotvrdil.

debata chyba