Minimálna mzda sa zvyšuje na 8 100 Sk

Minimálna mzda na Slovensku sa od začiatku októbra zvýši zo súčasných 7 600 Sk na 8 100 Sk. Najnižšia hodinová mzda tak bude od budúceho mesiaca predstavovať 46,60 Sk. Rozhodla o tom vláda. Na novej sume najnižších miezd sa vláda dohodla s odborármi a zamestnávateľmi ešte koncom júla tohto roka.

19.09.2007 16:10
Zasadnutie vlády, rokovanie, vláda Foto:
Rokovanie vlády.
debata

Minimálna mzda vo výške 8 100 Sk by mala na Slovensku platiť až do konca budúceho roka. Podľa návrhu nového zákona o minimálnej mzde by sa totiž mala suma minimálnej mzdy zmeniť najbližšie až od 1. januára 2009.

Aktuálna suma minimálnej mzdy je najnižším vymeriavacím základom pre výpočet poistného na sociálne poistenie. Od októbra preto vzrastú aj minimálne platby poistného do Sociálnej poisťovne (SP). Povinne poistená samostatne zárobkovo činná osoba (SZČO) v súčasnosti platí do SP poistné minimálne vo výške 2 520 Sk, z toho 335 Sk je poistné na nemocenské poistenie a 2 185 Sk predstavuje poistné na dôchodkové poistenie. Keďže sa minimálna mzda zvýši na 8 100 Sk, už za október tohto roka SZČO na dôchodkové poistenie zaplatia najmenej 2 329 Sk a na nemocenské poistenie minimálne 357 Sk, čo spolu predstavuje 2 686 Sk.

Minimálna mzda slúži ako najnižší vymeriavací základ aj v prípade zdravotného poistenia. Minimálny vymeriavací základ sa však pri zdravotnom poistení mení až od 1. januára kalendárneho roka. Najnižšia platba poistného na zdravotné poistenie pre SZČO tak od začiatku januára 2008 vzrastie zo súčasných 1 064 Sk na 1 134 Sk.

Od začiatku októbra 2006 sa minimálna mzda na Slovensku zvýšila zo 6 900 Sk na 7 600 Sk. V októbri 2005 išlo pritom o nárast najnižších miezd zo 6 500 Sk na 6 900 Sk.

Kabinet schválil návrh novely zákona o dani z príjmov

Vláda schválila aj návrh novely zákona o dani z príjmov. Navrhovaná novela má obmedziť možnosť ovplyvňovania základu dane z príjmov právnických osôb pravdepodobnými budúcimi nákladmi a na účely zistenia základu dane uznať iba technické rezervy poisťovní tvorené ku konkrétnym poistným zmluvám a nahláseným poistným udalostiam. Cieľom novely je tiež obmedziť tvorbu opravných položiek bánk k pohľadávkam z úverov pri ich zahrňovaní do daňových výdavkov najviac do  výšky zákonom ustanoveného limitu.

„Ide o zmysluplnú úpravu zákona, ktoré smeruje k tomu, aby boli podmienky na trhu vyvážené voči všetkým účastníkom na trhu, aj voči bankám,“ povedal po rokovaní vlády minister financií Ján Počiatek. Novela zákona by mala mať podľa neho pozitívny dopad na štátny rozpočet v sume 2,6 mld. Sk.

Navrhovanou novelou by sa mal tiež zúžiť okruh daňovo uznaných rezerv o rezervy na odmeny a prémie a obmedziť rozsah daňovo uznaných výdavkov pri odpise pohľadávok. Predkladaná novela zákona o dani z príjmov navrhuje zaviesť inštitút tzv. podkapitalizácie len medzi zahraničnými závislými osobami, ktorou sa má upraviť výška úrokov platených z úverov a pôžičiek. Takéto obmedzenie na uznanie úrokov v daňových výdavkoch by malo zároveň motivovať zahraničné osoby, aby namiesto poskytovania úverov a pôžičiek spoločnostiam uprednostňovali vklady do vlastného imania a zvyšovali tak ručenie za prípadné záväzky. Ministerstvo financií navrhuje účinnosť novely zákona o dani z príjmov od 1. januára 2008.

Predkladaný materiál ministerstva zároveň navrhuje, aby dlžník účtujúci v sústave podvojného účtovníctva zvýšil základ dane o sumu neuhradeného záväzku v tom zdaňovacom období, v ktorom uplynulo 24 mesiacov od splatnosti tohto záväzku. Ak po tejto lehote dlžník uhradí záväzok, zníži si základ dane o sumu záväzku, ktorú zaplatil. Novým prvkom zákona je aj to, že pokračovanie v odpočte daňovej straty pri zániku daňovníka zrušením bez likvidácie nebude možné v prípade, ak účelom transformácie je len vyhnúť sa daňovej povinnosti tým, že dochádza k fúziám stratových spoločností so ziskovými. Novelizovaný zákon v spoločných ustanoveniach platných pre právnické osoby a fyzické osoby spresňuje vykazovanie výdavkov na spotrebované pohonné látky, aby sa v praxi minimalizovala možnosť rôznych výkladov.

Vládny kabinet schválil aj návrh implementácie schémy technickej pomoci pri verejno-súkromných partnerstvách (PPP) z dielne rezortu financií. Ministerstvo v ňom stanovuje postupy a podmienky pri využívaní technickej pomoci v prípravných fázach projektov PPP. „Cieľom je vytvorenie vhodných podmienok pre rozvoj PPP projektov a metodická podpora pri ich príprave na strane zadávateľa, teda orgánu verejnej správy,“ uvádza sa v materiáli. Tento cieľ má pritom plniť nástroj technickej pomoci pre PPP v pôsobnosti rezortu financií, ktorý bude prostredníctvom schémy technickej pomoci zabezpečovať pre zadávateľa poradcov z finančnej, ekonomickej, právnej a technickej oblasti. „Orgán verejnej správy sa tak stane pri príprave PPP projektu rovnocenným partnerom súkromnému partnerovi, čo prispeje k efektívnejšej spolupráci partnerov a v konečnom dôsledku aj k pozitívnemu rozvoju výstavby verejnej infraštruktúry v Slovenskej republike,“ konštatuje rezort financií.

debata chyba