Jadru vláda fandí, ekonadácie ju kritizujú

Premiér Robert Fico si porozumel s francúzskym prezidentom Nicolasom Sarkozym ohľadom jadrovej energetiky. Ministerstvo životného prostredia ju tiež podporuje, environmentálne organizácie protestujú.

03.10.2007 13:09
Jaslovské Bohunice, atóm Foto:
Ilustračné foto
debata

„Máme totožné názory na využívanie jadra pri výrobe elektrickej energie,“ uviedol Fico po utorňajšom stretnutí so Sarkozym. Vidí priestor pre spoluprácu v oblasti energetiky, Sarkozy dokonca navrhol v oblasti jadrovej energii strategické partnerstvo. Občianske združenie Za matku Zem tvrdí, že Fico sa správa ako jadrový lobista.

"Z vyjadrenia premiéra Fica má človek dojem, že si prišiel iba pre politickú podporu zavedenia eura a obhajovanie záujmov jadrového priemyslu na Slovensku,“ povedal šéf združenia Pavol Široký s tým, že by očakával "viac ako suché PR správy v prospech jadrovej energetiky.“ Prečo nechce spolupracovať v oblasti obnoviteľných zdrojov energie či jej šetrenia, pýta sa združenie?

Ďalšie environmentálne združenie Ekofórum, ktoré je zložené z 21 organizácií (napríklad VLK, Priatelia Zeme) napísalo list európskym socialistom, áby Smer neprijímali medzi seba. Okrem politických dôvodov uviedli, že Smer, ktorému šéfuje premiér Fico,  sa zastáva každého návrhu zákona, ktorý poškodzuje ochranu životného prostredia.

Ministerstvo životného prostredia je za jadrovú energiu

Perspektívu v jadrovej energetike však vidí aj slovenské ministerstvo životného prostredia.

„Považujeme jadrovú energetiku síce za rizikovú, ale z hľadiska vplyvov na životné prostredie je táto produkcia energie skutočne bezproblémová,“ uviedol v stredu na konferencii SES 2007 Bezpečná dodávka energie tajomník ministerstva Jaroslav Jaduš.

Podľa neho treba v súčasnosti v oblasti jadrovej energetiky vyriešiť najmä likvidáciu jadrového paliva. „Ak sa vyrieši tento problém, som presvedčený, že budúcnosť využívania jadrovej energetiky na Slovensku nie je ohrozená,“ povedal Jaduš.

Ministerstvo sa bude snažiť obmedziť najmä využívanie tepelných elektrární na Slovensku. Budúcnosť má aj využívanie obnoviteľných zdrojov energie. Do roku 2010 by Slovensko malo zvýšiť výrobu energií z obnoviteľných zdrojov zo 16 na 21 percent. To Jaduš považuje za zložité a neverí, že to bude možné splniť. Najväčšiu budúcnosť má podľa neho biomasa, najmenšiu perspektívu veterná energia.

debata chyba