Smer spravil z ľudí v SPP milionárov

Zástupcovia štátu a zahraničných investorov vo vedení skupiny Slovenského plynárenského priemyslu sa stali zo dňa na deň milionármi. Spolu 37 nominantov vo vrcholných orgánoch si totiž podelilo 57 000 000 korún v podobe odmeny za vlaňajšie hospodárenie. V priemere tak na hlavu pripadá 1 500 000 korún. Odmeny navrhlo predstavenstvo SPP, v ktorom má väčšinu nemecký E.ON Ruhrgas a francúzsky Gaz de France. Prémie by však neprešli, ak by koncom apríla na stretnutí vlastníkov s nimi nesúhlasil aj štát.

20.05.2008 06:01
Peniaze Foto:
Ilustračné foto
debata

Pod návrh odmien sa pred valným zhromaždením SPP podpísal aj minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek (Smer). „Zelenú“ mu následne dal aj výkonný výbor Fondu národného majetku, ktorý ovládajú nominanti Smeru na čele s Vladimírom Kocourekom (Smer). Ministerstvo pripúšťa, že ak sa firma nezlepšuje, vysoké odmeny sú „nemorálne“. „Mohli sme to zablokovať, ale len spolu s dividendami,“ tvrdí hovorca ministra hospodárstva Branislav Zvara.

Investori aj štát získali na dividendách zo ziskov SPP po dvanásť miliárd korún. V skutočnosti však investorom na odmenách nezáležalo a neprekážalo by im, ak by neboli. Odmeny navrhli vo výške ako za rok 2006, keď boli v SPP ešte ľudia za SDKÚ. Aby sa súčasní nominanti za HZDS a Smer necítili dotknutí.

SPP spadá pod fond, a tak sa naň vzťahuje nedávna výzva premiéra Roberta Fica (Smer), aby sa neschvaľovali odmeny v neprimeraných výškach. Fond musel pred dvoma týždňami stiahnuť 10-miliónové odmeny v úplne štátnej Teplárni Košice. Pri SPP líder Smeru podobný krok nežiada. Zodpovednosť za miliónové prémie Fico presúva na minulú vládu.

„V prípade vyplatenia odmien v SPP je potrebné sa s dôverou obrátiť na pánov Dzurindu a Mikloša, ktorí odovzdali celé SPP pod kontrolu Francúzov a Nemcov. Predali síce menšinový podiel, ale s manažérskymi právomocami,“ reagovala hovorkyňa Smeru Katarína Kližanová-Rýsová.

Štát má však na výšku odmien vplyv. Denník Pravda preto Fica oslovil s otázkou, či považuje za správne, že v roku, keď sa majú dvíhať ceny plynu pre rodiny, si manažment SPP vyplatí vysoké odmeny. Podľa privatizačných zmlúv totiž valné zhromaždenie SPP rozhoduje najmenej 52-percentnou väčšinou. Investori majú v podniku 49 percent akcií a štát 51 percent. Ak chcú obaja niečo zásadné schváliť, musia sa teda dohodnúť. Investori majú väčšinu ľudí v predstavenstve, ktoré riadi prevádzku. Vláda zase kontroluje rozhodnutia firmy cez dozornú radu.

Z odmien v SPP, ktoré schválil Fond národného majetku, pripadlo 34,8 milióna korún na materský SPP. Po 11 miliónov si rozdelili vedenia dcérskych spoločností SPP-distribúcia a prepravnej firmy eustream. Prémie sú stanovené vo výške sto percent odmien za rok 2007 a budú vyplatené z osobných nákladov za rok 2008. Väčšinu peňazí zinkasujú ľudia v predstavenstvách, kde má štát päť z trinástich kresiel. Ďalších trinásť pozícií z dvadsiatich štyroch má štát v dozorných radách.

V kontrolných orgánoch hlavných troch spoločností v skupine SPP, ktoré zasadajú zvyčajne raz do mesiaca, je mesačná odmena podľa informácií Pravdy od 30 000 Sk do 40 000 Sk, čo je 360 000 Sk až 480 000 Sk za rok. Podobnú sumu teraz jednorazovo zinkasovali členovia dozorných rád.

Týka sa to napríklad člena Dozornej rady eustream Martina Rybu. Ten pôsobí aj vo firme Marketing SZĽH spolu s Jurajom Širokým, ktorý je považovaný za jedného z hlavných ľudí v pozadí Smeru. Ryba sa k odmenám nechcel vyjadriť.

Podobne primeranosť prémií nekomentoval ani podpredseda predstavenstva SPP-distribúcia Peter Hlaváč, ktorý má blízko k podnikateľovi Milanovi Fiľovi. V orgánoch skupiny SPP sú aj ľudia blízki privatizérom z čias vlády HZDS ako Slavomír Hatina či Rezešovci. Mesačné odmeny v predstavenstvách skupiny SPP sa pohybujú od 150 000 Sk až po 350 000 Sk, v závislosti od funkcie a firmy. Odmeny zo zisku, ktoré sa jednorazovo vyplatili, tak na jedného člena predstavenstva dosiahli od necelých 2 000 000 Sk do 4 000 000 Sk.

Vlaňajší zisk SPP klesol takmer o tretinu na 16,8 miliardy korún. Na dividendy firma použila aj časť nerozdeleného zisku minulých rokov. Napriek tomu odmeny z hospodárenia pre manažment zostali na úrovni „úspešnejšieho“ roka 2006. Podľa hovorkyne SPP Dany Kršákovej sa odmeny pre manažment a členov vrcholových orgánov vyplácajú podľa princípov, ktoré boli dohodnuté medzi akcionármi tak, aby zohľadňovali podmienky porovnateľných spoločností so zahraničnou účasťou. Výška odmien sa podľa Kršákovej nezahŕňa do cien plynu.

debata chyba