Bulhari sú nahnevaní, bez plynu mrznú

Hnevom reagovali Bulhari na zastavenie dodávok ruského zemného plynu do ich krajiny. Tisíce ľudí zostali bez kúrenia počas jednej z najstudenších nocí tohtoročnej zimy, napísala agentúra Reuters.

06.01.2009 19:42
Rumunská kompresorová stanica Foto:
Rumunská kompresorová stanica neďaleko Bukurešti. Aj Rumuni pocítili výrazné zníženie dodávok ruského plynu.
debata

Prehlbujúci sa spor Moskvy s Kyjevom o dodávky zemného plynu spôsobil počas dňa zníženie dodávok suroviny, ktorá za normálnych okolností putuje cez Ukrajinu na Balkán, do Turecka a do juhovýchodnej Európy. Bulharsko to označilo za „krízovú situáciu“.

Bulharský rozhlas uviedol, že viac ako 2500 ľudí zostalo bez kúrenia v meste Ruse na severe krajiny, ktoré rovnako ako celé Bulharsko čelí teplotám pod bodom mrazu a silnému sneženiu. Mráz, chlad a zima majú podľa bulharských meteorológov trvať aj naďalej.

„Mám strach, že zostaneme napospas zime,“ hovorí tridsaťštyriročný Angel Kožuharov, ktorý žije v Sofii. „Je to nechutné, ako je niečo také možné,“ dodáva penzista Michail Cvetkov. „Tí, ktorí podpísali kontrakty, by na obidvoch stranách mali niesť nejakú medzinárodnú zodpovednosť.“

Bulharská vláda sa zišla na mimoriadnom zasadnutí a ubezpečila občanov, že ich domovy nezostanú bez tepla. Veľa Bulharov sa však obáva, že ich krajina bude kvôli obmedzeniu dodávok veľmi trpieť. Bulharsko je jednou z mála krajín EÚ, ktoré nemajú prístup k alternatívnym energetickým cestám a prakticky sto percent ich potrieb plynu je závislých na dodávkach z Ruska.

Bulharské energetické spoločnosti tvrdia, že museli znížiť dodávky tepla do domácností, pretože keď teplota v noci klesla pod mínus 15 stupňov, museli vraj prepnúť svoju prevádzku na alternatívne palivo.

Mnohí obviňujú socialistickú vládu z toho, že dopustila. aby krajina, ktorá má 7,6 milióna obyvateľov, sa stala príliš závislá na dodávkach ruskej energie. Bulharská opozícia vyzvala vládu, aby odstúpila. „Som dosť znepokojená, pretože na Rusko sa nikdy nemôžete spoľahnúť,“ hovorí 75-ročná Marina Nikolajevová.

Spor o plyn znovu nastolil otázku, či Rusko môže byť spoľahlivý a bezpečný dodávateľ energií. Problém oživil obavy Západu, ktoré sú po vlaňajšej rusko-gruzínskej vojne stále v živej pamäti. Kremeľ jednoducho trestá svojich prozápadných susedov. Analytici pritom usudzujú, že nájsť dlhodobú alternatívu pre ruský plyn, ktorý pokrýva štvrtinu spotreby Európy, bude mimoriadne problematické. Aj kvôli svetovej finančnej kríze, ktorá zrejme oddiali projekty stavieb nových plynovodov.

Prerušovanie dodávok ruského plynu je pre Bulharsko, ako tzv. novú ekonomiku, veľmi zlou správou. Už aj tak stráca dych, pretože jej hlavné exportné trhy – krajiny EÚ – čelia hlbokej recesii.

Popredné bulharské obchodné firmy vyzývajú Európi, aby urýchlili práce na výstavbe nových plynovodov, ktoré by znížili závislosť na Rusku. Analytici sú však presvedčení, že juhovýchod Európy, rovnako ako celý kontinent, sa bude musieť ešte dlhé roky spolihať na Rusko.

„Väčšie objemy z alternatívnych zdrojov nebudú k dispozícii najmenej do obdobia okolo roku 2020,“ hovorí Jonathan Stern z oxfordského inštitútu pre energetické štúdie. Vývoj novej infraštruktúry bude podľa jeho názoru spomalení kvôli ekonomickej recesii.

debata chyba