Bohatej únii sa príchod nových ľudí vyplatí

Najbohatšie štáty Európskej únie zarobia na rozšírení o desať nových členov. Naopak, vstup východnej Európy a následná migrácia jej vzdelanej pracovnej sily môžu ohroziť chudobnejšie krajiny EÚ na juhu aj samotné štáty východnej Európy. Tvrdí to štúdia britských ekonómov Heleny Marquesovej a Hugha Metcalfa.

13.04.2004 00:00
debata

Nová pracovná sila z východu by mala priniesť rast platov a vznik nových pracovných miest najmä v najbohatších krajinách únie, a to napriek tomu, že prílev zamestnancov chcú členské štáty naďalej obmedzovať. Ľudia v členských štátoch únie sa pritom obávajú pravého opaku.

,,Panuje obava, že príde veľké množstvo pracujúcich z východnej Európy, a tí zrazia mzdy nadol. My tvrdíme, že sa to nestane. Keďže odpadnú clá a kvóty, malo by dôjsť k rastu obchodu. To zvýši dopyt po pracovnej sile a záujem o ňu presiahne ponuku, čo by, naopak, malo viesť k rastu miezd," povedal jeden z autorov štúdie Metcalf.

Na druhej strane, ak migrácia na západ presiahne konzervatívne odhady, tak by odlev mozgov mohol mať dlhodobo škodlivý vplyv na ekonomiky a reálne mzdy vo východnej Európe, varujú autori.

Európska komisia očakáva, že cestovať za prácou bude v nasledujúcich 25 rokoch až jedno percento celkovej populácie budúcej EÚ, ktorá by mala dosiahnuť 450 miliónov. Až polovica týchto ľudí by mala smerovať do Nemecka.

Britskí ekonómovia dospeli k záveru, že nová pracovná sila, ktorú by malo priniesť rozšírenie, posilní najmä krajiny s rozšírenými sektormi s vysokou kvalifikáciou. Okrem finančníctva ide napríklad o výrobu dopravných prostriedkov, chémiu a výrobu liekov. Tieto sektory sú najviac zastúpené v rozvinutej časti EÚ.

V bohatých štátoch únie pracujú v týchto vysoko odborných sektoroch ekonomiky až tri štvrtiny zamestnancov priemyslu. Na chudobnejšom juhu je to len tretina zamestnancov priemyslu.

Juh Európskej únie, do ktorého spadá chudobnejšie Portugalsko, Grécko a Španielsko, môže rozšírenie ohroziť, pretože pritiahne menej vysoko kvalifikovanej sily z východu ako sever.

Keby sa migrácia na západe uvoľnila, vzrástli by reálne mzdy na severe Európy o 5,6 percenta, ale na juhu by klesli o 8,7 percenta a vo východnej Európe by sa znížili o 1,6 percenta v porovnaní so situáciou obmedzeného pohybu pracovných síl, tvrdia ekonómovia.

Okrem južných európskych krajín môže posun odbornej pracovnej sily na západ ohroziť aj samotné pristupujúce krajiny, pretože im bude chýbať vysoko kvalifikovaná pracovná sila. To znamená, že zoslabnú v sofistikova­nejších odboroch, kde sa zase zarábajú väčšie mzdy, a zosilnejú v odboroch s nižšou pridanou hodnotou. ,,Toto očakávanie by malo byť významným varovaním stredoeurópskym krajinám," uvádzajú autori štúdie. ,,Migrácia odbornej pracovnej sily zmení zameranie východoeurópskych krajín, ich komparatívna výhoda sa posunie smerom k odborom s nižšou pridanou hodnotou."

debata chyba