Barroso chce presadiť liberalizáciu služieb

Európska únia môže premárniť svoje šance na posilnenie ekonomického rastu a tvorby pracovných miest, ak nevytvorí jednotný trh v oblasti služieb. Varoval pred tým v pondelok predseda Európskej komisie José Manuel Barroso. Úsilie liberalizovať trh so službami v únii narušili obavy Francúzska a Nemecka, že by to zvýhodnilo firmy z krajín s nižšou sociálnou ochranou, mzdami a spotrebiteľskými a ekologickými normami.

14.03.2005 17:45
debata

„Najväčší potenciál pre rast a zamestnanosť dnes jasne leží v službách. Ak nebudeme schopní využiť tento potenciál, skutočnými porazenými budú európski pracovníci a spotrebitelia,“ vyhlásil Barroso na konferencii v Bruseli, ktorá bola venovaná oživeniu Lisabonskej stratégie na zvýšenie ekonomickej výkonnosti EÚ.

Ide o jednu z priorít Barrosovej komisie. Bývalý portugalský premiér dal jasne najavo, že komisia nestiahne nepriechodný návrh smernice o liberalizácii služieb, ale bude sa snažiť dohodnúť s členskými štátmi EÚ a Európskym parlamentom také znenie, ktoré síce vezme do úvahy ich obavy, ale zabezpečí zároveň otvorenie trhu so službami.

„Hoci služby dnes tvoria asi 70 % HDP v únii a sú veľkým hnacím motorom pre rast a tvorbu pracovných miest, ich cezhraničné poskytovanie a investície ostávajú na zahanbujúcej úrovni,“ upozornil Barroso.

Pôvodná verzia smernice o službách ešte z dielne predchádzajúcej Európskej komisie Romana Prodiho narazila na tvrdý odpor najmä vo Francúzsku a Nemecku. Problémom bol najmä princíp „krajiny pôvodu.“

Podľa pôvodného návrhu by tento princíp znamenal, že poskytovateľ služieb z krajiny EÚ môže v inom členskom štáte pôsobiť podľa národnej legislatívy svojej krajiny. Francúzsko a Nemecko sa preto obávali, že ich zaplavia poskytovatelia služieb z východnej Európy, ktorí so sebou prinesú lacnú prácu a nižšie pracovné štandardy.

Barroso ubezpečil, že prepracovaný návrh by nemal umožňovať takýto „sociálny damping“. Ak však má existovať naozaj jednotný trh v službách, musí byť do veľkej miery založený na princípe krajiny pôvodu.

Podľa štúdie Európskej komisie by jednotný trh služieb mohol zvýšiť reálne mzdy v únii o 0,4 %, znížiť ceny o 7,2 % a vytvoriť 600 000 pracovných miest. „Komisia v roku 2002 našla 91 prekážok pre cezhraničný obchod v službách. Jednotný trh v tejto oblasti neexistuje, máme 25 národných trhov,“ uzavrel Barroso.

debata chyba