Eurobarometer: Slováci sú nespokojní

Slováci sú stále menej spokojní so svojím životom v porovnaní s celoeurópskym priemerom. Po predchádzajúcich dvoch polročných obdobiach, v ktorých sa ich spokojnosť so svojím životom a ekonomickou situáciou mierne zvyšovala, došlo v tejto oblasti za posledný polrok k stagnácii.

07.02.2006 14:13
debata

Podobne sa zastavil aj rast ich optimizmu vo výhľade do budúcnosti.

Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky v Európskej únii Eurobarometer 64, ktorý sa uskutočnil na jeseň 2005. Na Slovensku sa na ňom zúčastnilo 1 096 občanov starších ako 15 rokov.

Občania SR sú spokojní s členstvom svojej krajiny v Európskej únii (EÚ) a sú presvedčení, že profituje z členstva v nej. Z ich pohľadu je imidž EÚ prevažne neutrálny alebo skôr pozitívny. Slováci sa viac, ako je celoeurópsky priemer, hlásia k európanstvu, ale národná identita je pre nich stále dôležitejšia ako európska identita.

Podľa Slovákov sú nezamestnanosť a ekonomická situácia dva najväčšie problémy, ktorým musí Slovensko v súčasnosti čeliť. EÚ by sa podľa nich mala prioritne zamerať na boj proti rastúcim cenám.

Podľa občanov SR by národná vláda mala spolurozhodovať s EÚ predovšetkým v oblasti obrany, vonkajších vzťahov a boja proti terorizmu. Naopak, oblasť daní, dôchodkov a sociálnej a zdravotnej starostlivosti by mali zostať výhradne v rozhodovacej právomoci národnej vlády.

Slovenskí občania sú viac, než je celoeurópsky priemer, naklonení ďalšiemu rozširovaniu EÚ. Výraznejšie, ako je to v rámci EÚ25, podporujú prijatie krajín bývalého východného bloku, čo je najvýraznejšie v prípade Chorvátska. Zároveň však nie sú naklonení prijatiu Turecka a Albánska za členov únie, v čom sa neodlišujú od celoeurópskeho priemeru.

Občania SR sú v rámci EÚ najväčšími zástancami vývinu smerujúceho k vytvoreniu Európskej politickej únie. Pritom však priznávajú, že o fungovaní EÚ nemajú dostatok vedomostí a test vedomostí túto sebareflexiu potvrdil. Väčšina občanov tvrdí, že nerozumejú, ako EÚ pracuje a funguje a je preto otázne, čo si predstavujú pod pojmom Európska politická únia.

Napriek značným medzerám vo vedomostiach o EÚ Slováci dôverujú európskym inštitúciám oveľa viac ako domácim inštitúciám. Avšak aj v úrovni dôvery k EÚ a jej inštitúciám dochádza k miernemu poklesu.

Vedomosti slovenských občanov týkajúce sa rozpočtu EÚ sú nielen zarážajúco nízke, ale alarmujúci je aj fakt, že percento Slovákov, ktorí vedeli na túto otázku správne odpovedať, za obdobie jeden a pol roka nielenže nestúplo, ale dokonca možno pozorovať mierny pokles. Pred EÚ a jej členskými krajinami teda stojí úloha vysvetliť občanom členských štátov, aké objemy financií a na aké účely vlastne EÚ vynakladá. Pre slovenskú vládu a Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku by sa táto otázka mala stať top prioritou v ich informačných a komunikačných aktivitách, konštatuje sa na záver správy o prieskume verejnej mienky v EÚ Eurobarometer 64 v súvislosti so Slovenskom.

debata chyba