Podľa Zewaila sa veda nesmie zastaviť

Profesor Ahmed H. Zewail získal v roku 1999 Nobelovu cenu za chémiu. Ako prvý dokázal, že pomocou rýchlej laserovej techniky je možné vidieť pohyb molekúl počas chemickej reakcie.

07.09.2005 14:23
debata

Čo podľa vás prinesie veda a technológie v 21. storočí? Nezachádza sa pri klonovaní príliš ďaleko?
Oceán vedomostí je bez hraníc. Čím ďalej plávate, tým viac toho nachádzate. Nemôžete sa na brehu postaviť a povedať, že ďalej nemôžeme ísť. Spoločnosť môže povedať, či je klonovanie z náboženského hľadiska pre nás dobré alebo nie, ale nemôže zastaviť vedu. Musíte ju nechať ísť ďalej a investovať do nej. V opačnom prípade vždy zostanete rozvíjajúcou sa krajinou a nikdy sa nezaradíte medzi tie rozvinuté.

Ak by ste boli na Slovensku ministrom školstva, čo by ste urobili, aby sa vede v krajine darilo?
Určite by som nechcel byť ministrom. Ak by som mu však mal poradiť, najdôležitejšie je skutočne veriť v hodnotu vedy a technológií. Nie používať to ako slogan: máme vedu, pomáhame vede. Po druhé, musíte pomáhať rásť mladým ľuďom. Ak nebudete mať mechanizmy pre mladých, ktorými im dáte možnosti a využijete ich talent, nikdy nevytvoríte základňu vedy. Keby som bol na mieste poradcu, investoval by som do mladej generácie, do budúcnosti.

Ako hodnotíte chemický a technologický výskum na Slovensku?
Moja návšteva Slovenska bola len krátka. Čo predovšetkým obdivujem, je transformácia krajiny zo socializmu na voľný trhový systém. Vidím, že postupujete dynamickými krokmi. Musíte sa však snažiť udržať si svoju kultúru. Nesnažte sa imitovať druhých. Pretože ste vo svojej histórii prešli tranzitívnym obdobím, nechcete byť krajinou služieb, ktorá má jednoducho len milý turistický ruch, ktorá má kaviarne a ľudia prichádzajú a odchádzajú. Chcete byť krajinou, ktorá si vytvorí základy. Nemôžete však vybudovať silné nové základy bez silnej vedy a technológií.

Bola cesta k Nobelovej cene náročná, alebo svoju úlohu zohral aj kúsoček náhody?
V každej profesii, nielen vo vede, sú určité „ingrediencie“, ktoré tvoria úspech. Po prvé, musíte mať lásku a vášeň k tomu, čo robíte. Ak tak nie je, k väčšiemu úspechu sa nedopracujete. Po druhé, nie je to tak, že prídete z Marsu a dostanete Nobelovu cenu. Je to ťažká práca. Sú to hodiny, dni a roky rozmýšľania. A po tretie, musíte mať aj kúsok šťastia. Základom je však naozajstné zapálenie a ťažká práca.

Zewail je spoluzakladateľom femtochémie, ktorá radikálne zmenila pohľad na chemické reakcie. Chémia mu učarovala ešte ako malému chlapcovi. Hoci sa najskôr zaujímal o matematiku, pokus s horiacim drevom, pri ktorom takmer podpálil dom, ho nakoniec pritiahol k chémii. Včera mu Univerzita Komenského v Bratislave odovzdala Veľkú zlatú medailu.

debata chyba