Bojovníkovi proti čiernym stavbám podpálili strechu

Strecha v plameňoch. Takú výstrahu dostali včera od neznámeho páchateľa obyvatelia vily na Timravinej ulici 9. Tragédii zabránilo len to, že sa otec rodiny včas zobudil a privolal pomoc. Medzi štyrmi ľuďmi v dome bola pritom aj tehotná žena. Varovanie podpaľača patrilo zrejme mladému právnikovi, ktorý ako občiansky aktivista bojuje proti nevhodným stavbám v tejto lokalite.

27.02.2007 12:10
Vyhorená strecha Foto: ,
Strecha na vile vyhorela na dvoch miestach. Skazu po požiari dával do poriadku aj Rohaľ starší.
debata

„Je to pravdepodobne výstraha, aby som už nevyvíjal ďalšie aktivity v boji proti čiernym stavbám, ako aj v snahe o zachovanie charakteru našej štvrte,“ prezradil Pravde Martin Rohaľ Iľkiv, ktorý vo vile býva spolu s rodičmi a manželkou v šiestom mesiaci tehotenstva. Nepriateľov si mohol narobiť svojím pôsobením v Združení občanov lokality Hrad – Slavín. Spory mal navyše aj so susedmi.

Páchateľ sa k vile dostal za tmy z vedľajšieho pozemku. V plote si vystrihol otvor, ktorým prešiel spolu s prineseným rebríkom a kanistrom benzínu. Rebrík si oprel o zadnú stenu domu, vyliezol na strechu a polial ju horľavinou. Po jej zapálení ušiel, rebrík i s kanistrom však nechal na mieste. Nikto z okolia si nič nevšimol. Na susednej stavbe sa začína pracovať až o 7. h.

„Otec sa zobudil ako prvý asi o piatej. Počul, ako hore voľačo praská, tak sa išiel pozrieť, čo sa deje,“ opísal situáciu Rohaľ. „Keby sa nebol zobudil, asi by sme sa všetci podusili. Oheň sme potom skúšali hasiť vlastným hasiacim prístrojom, ale minul sa.“

Ako Pravdu informoval veliteľ bratislavských hasičov Pavol Mikulášek, hlásenie o požiari dostali o 5.14 h od obyvateľov domu. Hasiči na miesto dorazili o osem minút. „Oheň sa im podarilo dostať pod kontrolu o 5.48 h, posledné ohniská požiaru uhasili o 6.47 h. Podieľalo sa na tom 17 hasičov,“ vysvetlil Mikulášek.

Pri požiari sa nik nezranil. Zostala len zhorená strecha a vytopené izby. Policajti vzniknutú škodu odhadujú na dva milióny korún, podľa Rohaľa sa však môže vyšplhať až na tri milióny. „Príčiny, ako aj ďalšie okolnosti požiaru polícia vyšetruje ako zločin poškodzovania cudzej veci,“ povedala krajská policajná hovorkyňa Tatiana Kurucová.

Rohaľ bojuje aj proti stavbe, ktorá vyrastá hneď vedľa. „Susedova stavba, z ktorej páchateľ vstúpil na náš pozemok, je jedna z tých, proti ktorým sa zasadzujem,“ naznačil. Ide o stavbu na mieste starého bunkra, ktorý pochádza ešte z čias prvej ČSR. O územné rozhodnutie v tomto prípade stavebný úrad požiadali manželia Lazarovci, no pre Rohaľov protest ho zatiaľ nedostali.

„Rozhodnutie nie je právoplatné, pretože sa Martin Rohaľ ako vlastník susedného domu odvolal,“ uviedla hovorkyňa Starého Mesta Alena Kopřivová. Rohaľ tvrdí, že stavba zakrýva výhľad na Hrad a do tejto štvrte sa nehodí. Podobný názor majú podľa neho pamiatkari a potvrdilo to aj ministerstvo kultúry. Odvolaním sa teraz bude zaoberať krajský stavebný úrad.

Problém pri spomenutej stavbe je aj v tom, že má mať jedno podzemné a tri nadzemné podlažia. Stavebník tvrdí, že podzemným podlažím je železobetónový kryt. Ten však terén prevyšuje asi o 4,5 metra, takže je vlastne prvým podlažím, a nie podzemím. „Na kryte stavebník plánuje vybudovať ešte tri podlažia,“ dodala Kopřivová.

V susedstve poškodenej rodiny je aj pozemok, na ktorom stavia veľkopodnikateľ Alexej Beljajev. Túto novostavbu už úrady povolili. Beljajev však stojí aj za tou, s ktorou majú Rohaľovci problémy. Ako vyplýva z obchodného registra, Beljajev vystupuje v 15 rôznych firmách, napríklad aj v Tatravagónke. V spoločnosti Optifin Real sedí v dozornej rade spolu s Michalom Lazarom, ktorý na bunkri stavia.

debata chyba