Sobášny palác po rokoch uvíta svadobčanov

Svadby siedmich dcér boli pre palatína Juraja Thurzu natoľko dôležité, že dal kvôli nim v záhrade Bytčianskeho zámku postaviť špeciálnu stavbu – Sobášny palác.

31.03.2008 21:00
Sobášny palác v Bytči Foto: ,
Palác, ktorý naposledy pred štyristo rokmi slúžil zemepánom ako miesto uzatvárania manželských sľubov, bude po rekonštrukcii opäť vítať súčasných svadobčanov.
debata

Po štyroch storočiach sa jedinečnej renesančnej pamiatke navráti pôvodný účel. Prvý svadobný pár bude môcť do nej vkročiť po rekonštrukcii, ktorá sa začne už o niekoľko dní.

Svoje áno si dvojice, ktoré si za miesto svadby zvolia Sobášny palác, nepovedia len tak v hocijakej historickej sále. Do miestnosti s dĺžkou viac ako 34 a šírkou vyše 12 metrov sa zmestí 400 hostí. Takýto veľký svadobný priestor sa v spomínanom období na území Slovenska už inde nevyskytoval. Palác je v strednej Európe výnimočnou pamiatkou z obdobia renesancie.

Dnešný havarijný stav národnej kultúrnej pamiatky nemá na svedomí jej vek, ale nevhodne uskutočnená prestavba spred niekoľkých desaťročí. Palác vtedy prikryli ťažkou oceľovou strechou, ktorej váhu renesančné múry nedokážu uniesť.

Súčasnému vlastníkovi stavby Žilinskému samosprávnemu kraju sa podarilo získať grant takmer 100-tisíc eur (asi 3,2 milióna korún) z Nórska. Palác tak onedlho získa nielen novú drevenú strechu so škridlovou krytinou, ale reštaurovať sa budú aj unikátne renesančné fresky a vstupný portál na čelnej strane paláca. Týmto skvostom pre ich zlý stav hrozil úplný zánik.

Budova, ktorá dosiaľ slúžila ako výstavný priestor Považského múzea, získa po prestavbe ďalšie možnosti využitia. „Bude slúžiť na organizovanie koncertov, divadelných predstavení, výstav, študentských a iných vzdelávacích podujatí. Využívať ju budú môcť aj záujmové a vzdelávacie organizácie pôsobiace v regióne, ako napríklad Klub filatelistov, Klub divadelníkov, Múzejná spoločnosť či Základná umelecká škola v Bytči,“ informoval hovorca kraja Peter Kubica.

A ako sa na starobylý Sobášny palác patrí, opäť ožije svadobným ruchom. „Chceme vrátiť priestoru jeho pôvodný účel. Záujem medzi verejnosťou o svadby v Sobášnom paláci je obrovský,“ vysvetlil riaditeľ Považského múzea Marián Mrva. Žiadna zo svadieb však určite nebude taká dlhá ako svadba Judity, dcéry bytčianskeho zemepána, ktorá sa uskutočnila v roku 1607 a trvala vraj jeden rok. Pozvanie na ňu prijala aj smutne známa Alžbeta Báthoryová.

debata chyba