V USA odhalili prípad ako z gangsterského filmu

Stretne sa policajt s rabínom, starostom a miestnym politikom a hovorí: Máte právo nevypovedať. Americká FBI pri veľkom záťahu v štáte New Jersey pozatýkala desiatky ľudí obvinených z prania špinavých peňazí, predaja ľudských orgánov a korupcie. Medzi zatknutými sú traja starostovia, dvaja štátni poslanci, niekoľko rabínov a ďalších vyše dvadsať štátnych alebo mestských úradníkov.

26.07.2009 15:51
záťah FBI v USA Foto: ,
Po záťahu FBI skončilo s obvinením na krku 44 verejných činiteľov štátu New Jersey. Boli medzi nimi politici, ale aj židovskí rabíni, obvinení z prania špinavých peňazí.
debata

„Korupčný problém v New Jersey patrí k najhorším v celých USA, ak nie je úplne najhorší,“ povedal Ed Kahrer, agent FBI, ktorý na prípade pracoval desať rokov.

Prelom v prípade nastal pred troma rokmi, keď sa Federálnemu úradu pre vyšetrovanie podarilo získať informátora. Bývalý podnikateľ v stavebníctve, obvinený z podvodov a sprenevery, pomohol agentom preniknúť do podhubia zločinu bielych golierov. Úlovok prekvapil aj samotných vyšetrovateľov.

„Zdá sa, že každý chcel kus koláča. Korupcia bola rozšírená a dostala sa všade. Korupcia bola ich spôsobom života,“ povedal prokurátor Ralph Marra. „Politici sa dobrovoľne ponúkali na predaj.“

Vyšetrovanie sa pôvodne sústredilo na prepieranie špinavých peňazí prostredníctvom židovských charít. V praxi to fungovalo tak, že záujemca rabínom doručil nevystopovateľné „milodary“ a tí ich po odpočítaní desaťpercentného poplatku pomocou iných kanálov vrátili naspäť už očistené.

Pri sledovaní gangu sa podarilo odhaliť aj obchod s ľudskými orgánmi. „Zameriaval sa na sociálne slabých ľudí v Izraeli, od ktorých kupoval obličky po 10-tisíc dolárov,“ povedal Marra o Levym Izhakovi Rosenbaumovi, ktorý sa obchodovaním zaoberal. „Potom ich v USA predával čakateľom na transplantácie po 160-tisíc dolárov.“

Federáli sa však nezastavili a pokračovali v odkrývaní zločineckých praktík. Medzi zadržanými sa napríklad ocitol aj starosta mesta Hoboken. Ten sa pritom do funkcie dostal len pred troma týždňami.

V New Jersey od roku 2001 za korupciu odsúdili vyše 130 verejných činiteľov. Najnovší zásah FBI je však mimoriadny aj na miestne pomery. New Jersey si aj vďaka tomu v USA vyslúžilo povesť štátu, v ktorom sa darí pokútnym obchodom. Tento stereotyp využíva napríklad známy a úspešný seriál s gangsterskou tematikou Sopranovci, ktorého dej sa odohráva v New Jersey.

debata chyba