OSN: Vytvorme zelené mestá

Od Austrálie až po Zimbabwe si v nedeľu obyvatelia Zeme pripomínali v nedeľu Svetový deň životného prostredia sadením nových stromov, zbieraním odpadkov a zhromaždeniami za čistejšie a zelenšie mestá.

05.06.2005 19:39
debata

V roku 2030 bude žiť v mestách vyše 60 percent svetovej populácie, v súčasnosti je to necelá polovica a v roku 1950 to bola iba tretina, vyhlásil generálny tajomník OSN Kofi Annan. Prudký rast miest vyvoláva obrovské problémy, od zdrojov čistej vody až po zber odpadkov.

„Už teraz žije každý tretí z obyvateľov miest v slume,“ zdôraznil Annan vo svojom vyhlásení. „Vytvorme zelená mestá,“ navrhol a dodal, že ak sa nezlepší plánovanie, cieľ OSN znížiť chudobu do roku 2015 na polovicu sa nepodarí splniť.

Ochrancovia životného prostredia na celom svete si pripomínajú 5. jún – dátum prvého environmentálneho summitu, ktorý sa uskutočnil v Štokholme v roku 1972, ako Svetový deň životného prostredia.

V San Francisku sa v nedeľu zišli primátori vyše 50 megapolí, vrátane Šanghaja, Kábulu, Buenos Aires, Sydney, Phnompenhu, Jakarty, Ríma a Istanbulu, aby vytvorili systém nových štandardov pre mestské plánovanie. Mestá budú hodnotené, ako plnia 21 stanovených úloh, a podľa toho získajú od žiadnej až po štyri hviezdičky.

Na Srí Lanke dnes sádzali nové stromy, ktoré majú pomôcť vybudovať nové pobrežie po zničujúcom cunami z 26. decembra, zatiaľ čo napríklad v gréckom prístave Zakynthos v nedeľu zakázali používanie áut a mestská hromadná doprava premávala zadarmo.

V Austrálii skupiny Zelených a miestne úrady zorganizovali rozličné festivaly a akcie s cieľom podporiť uvedomovanie si environmentálnych problémov od recyklácie až po čistenie odpadových vôd.

„Boj o udržateľný rozvoj, o environmentálne stabilný, spravodlivý a zdravší svet, sa z veľkej časti povedie v našich mestách,“ vyhlásil šéf Environmentálneho programu OSN Klaus Toepfer. Mestá, ak budú dobre spravované, môžu pomôcť chrániť životné prostredie znižovaním tlaku na vidiecke oblasti, kde ľudia môžu ohrozovať biotopy živočíchov a rastlín. OSN si myslí, že mestá sú obrovským odberateľom zmenšujúcich sa zdrojov sveta a je čoraz menej času na to, aby sa stali výkonnejšími a produkovali menej nečistôt (viac v článku Satelity svedčia, že človek ničí Zem****).

V Číne, kde žije pätina ľudstva, je úlohou roku 2005 obmedziť hlučnosť a vyčistiť špinavú vodu a vzduch v mestských oblastiach, citovala agentúra Reuters vyjadrenie šéfa štátneho úradu na ochranu životného prostredia v čínskej televízii. Na 90 percent riek pretekajúcich cez čínske mestá je vážne znečistených, uviedla dnes čínska televízia.

Bangladéš s jeho 144 miliónmi ľudí čelí vážnym problémom vrátane stúpajúcej hladiny mora a čoraz častejších záplav. Rovnako alarmujúci je predpokladaný nárast počtu obyvateľ jeho hlavného mesta Dháky zo súčasných 10 miliónov na 25 miliónov v roku 2030, ak sa nepodarí zvrátiť súčasné trendy migrácie a súčasnú pôrodnosť, vyhlásil na tlačovej konferencii bangladéšsky minister lesov a životného prostredia Tariqul Islam.

debata chyba