Dzurinda: Rastie zamestnanosť aj platy

Globalizácia, konkurencia a reformy na Slovensku boli hlavnou témou prejavu slovenského premiéra Mikuláša Dzurindu na sneme Spolkového združenia nemeckých zamestnávateľských zväzov v nemeckej metropole Berlíne.

03.11.2005 19:37
debata

V rámci prejavu predseda vlády Slovenskej republiky vyslovil pred predstaviteľmi nemeckej podnikateľskej sféry, zástupcami finančného sektoru a politickej špičky svoje presvedčenie, že odpoveďou na globalizáciu a jej výzvy nemôžu byť administratívne a byrokratické opatrenia.

„Žiadne takéto administratívne opatrenie problém nevyrieši. Myslím si, že počet fondov by sa nemal zvyšovať, ale skôr znižovať. Myslím, že problémom eurofondov nie je ich objem alebo počet, ale skôr efektívnosť využívaných peňazí a v konečnom dôsledku som presvedčený, že odpoveďou na výzvy globalizácie môžu byť reformy našich národných ekonomík. Odpoveďou na globalizáciu môžu byť iba zásadné štrukturálne zmeny, ku ktorým sa môžeme dopracovať iba cestou zásadných hlbokých reforiem,“ povedal Dzurinda. 

Slovenský premiér okrem iného vo svojom prejave informoval účastníkov snemu o reformách, ktoré prebehli na Slovensku.

„Okrem daňovej reformy sme vykonali aj reformu sociálneho systému a reformu nášho trhu práce. Trh práce sa stal flexibilnejším a reforma sociálneho systému zvýšila záujem o prácu a motiváciu hľadať si prácu. Podarilo sa nám zvýšiť rozdiel medzi sociálnymi dávkami tých, ktorí nepracujú a príjmami ľudí z najnižších príjmových skupín. Podarilo sa nám dosiahnuť rozdiel medzi príjmami tých, ktorí nepracujú, ale pracovať chcú a tých, ktorí nepracujú ani pracovať nechcú. Poberať sociálne dávky sa nesmie stať životných štýlom, preto motivačné nástroje na to, aby si človek prácu hľadal alebo vytváral musia byť silné a efektívne,“ zdôraznil Dzurinda.

Okrem iného informoval aj o reforme dôchodkového systému, ktorá prebehla na Slovensku. „Veľmi dôležitou reformou je reforma dôchodkového systému. Ľudia si na svoje dôchodky začínajú šetriť aj sami. Náklady prechodného obdobia sú vykrývané výnosmi z privatizácie. Záujem ľudí o účasť v kapitalizačnom pilieri predčil naše očakávania,“ povedal.

Pritom Dzurinda z ďalších reforiem spomenul reformu verejnej správy s vytvorením regionálnych samospráv, s prenosom výrazných kompetencií na mestá a obce, ale aj regióny. Vo svojom prejave vyzdvihol skutočnosť, že výsledkom spomínaných reforiem je pozitívny vývoj prakticky vo všetkých oblastiach. Na Slovensku rastie hrubý domáci produkt, zamestnanosť aj reálne platy. Za kľúčové považuje udržateľnosť tohto vývoja, vznik ďalších pracovných miest. 

„Významný podiel na tomto vývoji má aj Nemecko a mnohí z vás, ktorí tu sedíte. Nemecko je náš najväčší obchodný partner a najväčší investor. Na Slovensku pôsobí viac ako 400 nemeckých firiem. Veľmi ma potešil ostatný prieskum medzi nemeckými investormi na Slovensku – až 92 percent z nich by na Slovensku investovalo znova. To je výborná známka pre obe strany, pre nás za vytvorené podmienky a pre vás za správnosť vášho rozhodnutia,“ dodal okrem iného slovenský premiér.

debata chyba