Školáci neovládajú jazyky a učiteľov niet

Školská reforma jazykárom nepomohla. Žiaci majú najhoršie výsledky z nemčiny. Za ňou v nelichotivom rebríčku nasleduje angličtina a francúzština, najlepšie sa deťom darí v ruštine. Môžu za to nekvalifikovaní učitelia, ktorí sa majú od februára začať "dovzdelávať".

24.11.2008 10:53
škola, žiak, tabuľa, angličtina, študent Foto:
Deti, ktoré sa učia na slovenských školách po anglicky, majú smolu. Sedem z každých desiatich angličtinárov nemá odbornú alebo predagogickú spôsobilosť.
debata

Cieľom slovenského školstva je naučiť žiaka rozprávať aspoň dvoma cudzími jazykmi. Nový školský zákon z dielne ministra Jána Mikolaja (SNS) zaviedol jednotný model výučby – prvý jazyk sa začnú žiaci povinne učiť od tretieho ročníka, druhý jazyk od šiesteho.

Tento model však môže nabehnúť až postupne, keď bude aj dostatok kvalifikovaných učiteľov. „V našej škole je situácia veľmi zlá. Učí u nás tlmočníčka bez pedagogického vzdelania, ďalší učitelia sa preorientovali z ruštiny, jedna jazykárka vyštudovala pôvodne biológiu,“ vysvetľuje Adriana Oravcová, riaditeľka Základnej školy s materskou školou v Poprade-Spišskej Sobote.

Na kurzy sa z tejto školy prihlásili štyria pedagógovia. Riaditeľka však zdôraznila, že neschvaľuje zavedenie povinného druhého cudzieho jazyka. „Máme tu veľa rómskych detí a detí z málo podnetného prostredia. Nevedia poriadne rozprávať ani po slovensky, nieto ešte ďalšími dvoma cudzími jazykmi.“

Iný názor má riaditeľ jednej z najväčších rožňavských základných škôl. „Jedna hodina na druhý povinný jazyk je málo. Ešte uvidíme, ako ju upravíme v našom vzdelávacom programe,“ zhodnotil Ján Džubák zo Základnej školy akademika Jura Hronca v Rožňave. Poznamenal, že u nich sa reformou veľa nezmení, pretože anglický jazyk majú už teraz od prvého ročníka všetci žiaci školy. „Máme štyroch kvalifikovaných učiteľov angličtiny. Na doplňujúci kurz sa prihlásila jedna kolegyňa, no zatiaľ na svoju prihlášku nedostala nijaký ohlas,“ dodal Džubák.

Spomedzi 5 700 prihlásených učiteľov z celej krajiny je o jazykové dovzdelávanie najviac záujemcov z Prešovského a Žilinského kraja, najmenej z Bratislavy. „Vzdelávať sa začnú od februára, formou kontaktných seminárov, samoštúdiom pomocou moderných inovatívnych učebníc a e-learningom,“ priblížila hovorkyňa ministerstva školstva Dana Španková. Za štvorsemestrálne kurzy dostanú učitelia osvedčenie, ktoré sa im započíta do kariérneho rastu.

Výučbu jazykov zatiaľ neovplyvnila ani voľnejšia ruka učiteľov pri tvorbe učebných osnov. „V jazyku sa nedá veľa nového navymýšľať alebo zoškrtať. Učím tak ako doteraz, hravou formou. Napríklad s piatakmi si na hodinách kreslíme, vystrihujeme, čítame texty z nemeckého časopisu. V osnovách som nič nemenila,“ hovorí nemčinárka Melánia Švorcová. Na základnej škole v Štrbe učí už 28 rokov.

debata chyba