Školáčky šokovali 'tehotenským sprisahaním'

Mesto Gloucester v americkom štáte Massachusetts je v šoku po tom, čo stredoškoláčky na miestnej škole zrejme uzatvorili "tehotenský pakt". Výsledkom je, že najmenej sedemnásť dievčat otehotnelo, pričom niektoré z nich majú menej ako šestnásť rokov. Prvé podozrenie, že sa deje niečo nezvyčajné, vzišlo od školského zdravotného strediska v Gloucesteri, kam začalo chodiť omnoho viac dievčat na tehotenské testy.

20.06.2008 14:13
žena - tehotenstvo - bruško Foto:
Ilustračné foto
debata

Miestni činitelia uvádzajú, že najmenej polovica dievčat, ktoré otehotneli, sú zrejme súčasťou akejsi dohody mať dieťa v rovnakom školskom roku.

„Niektoré dievčatá vyzerali sklamané, keď zistili, že nie sú tehotné. Obvykle je to skôr naopak,“ povedal Joseph Sullivan, riaditeľ strednej školy v Gloucestere pre americký časopis Time, ktorý informácie o tehotenskom boome prináša.

Podľa miestnych činiteľov časť dievčat otehotnela so svojimi spolužiakmi, medzi otcami sú aj miestni mladíci a pravdepodobne aj jeden bezdomovec. Na strednú školu v Gloucestere chodí 1200 študentov a v uplynulom školskom roku spravilo zdravotné stredisko 150 tehotenských testov. Niektoré dievčatá na test prišli opakovane.

Podľa pravidiel strednej školy v Gloucestere nesmie jej zdravotné stredisko vydávať študentom kondómy ani antikoncepciu bez súhlasu rodičov, čo je krok, pre ktorý školský lekár a sestra na protest v máji rezignovali. „Aj keby sme im dávali kontraceptivá, tento pakt dokazuje, že keď chcú otehotnieť, otehotnejú,“ hovorí predseda školského výboru Greg Verga.

Carolyn Kirková, starostka tohto prístavného mesta, ktorá leží necelých 50 kilometrov od Bostonu, novinárom povedala, že úrady zvažujú, či vzniesť obvinenie zo znásilnenia.

V celoamerickom meradle v uplynulých rokoch začal znova stúpať počet prípadov tehotenstva veľmi mladých dievčat. „Zdá sa, že pokles, ktorý sme zaznamenávali počas celých 90. rokov, sa skončil,“ povedal David Landry z newyorského Guttmacherovho inštitútu. Počet pôrodov vo vekovej skupine od 15 do 17 rokov v roku 2006 stúpol o tri percentá, čo bol prvý nárast zaznamenaný od roku 1991.

Podľa Landryho však nemožno tento vývoj pripisovať na vrub Hollywoodu, ktorý minulý rok uviedol na trh filmy s touto problematikou – predovšetkým film Juno, kde stredoškoláčka rieši, či si nechať náhodou počaté dieťa a komédia Zbúchaná o dôsledkoch úletu na jednu noc. „Tento trend sa začal ešte pred týmito filmami,“ hovorí Landry.

debata chyba