Školská inšpekcia nebude preverovať anonymné sťažnosti

Anonymné sťažnosti rodičov či študentov nespokojných s prístupom učiteľov školská inšpekcia od februára neprešetrí. Vyplynulo to z nového zákona o sťažnostiach.

31.01.2010 10:47
Škola Foto:
Ilustračé foto
debata

Na školských inšpektorov sa každoročne obráti niekoľko stoviek rodičov či študentov, zhruba štvrtina z doručených sťažností je anonymných. Približne každá druhá prešetrená anonymná sťažnosť je však oprávnená, čo je takmer rovnako ako pri ostatných sťažnostiach.

Najčastejšie sa rodičia sťažujú na hodnotenie detí v jednotlivých predmetoch či v správaní, nezriedka sú nespokojní s používaním fyzických trestov a nadávok zo strany učiteľov. Zatiaľ čo doteraz mohli podávať anonymné sťažnosti, od 1. februára ich úrady nebudú vybavovať. Sťažnosti zaslané e-mailom či faxom budú musieť podávatelia potvrdiť do piatich pracovných dní písomne podpisom, inak sa odložia. Základná lehota na ich vybavenie sa predĺži z doterajších 30 na 60 dní.

„Aj keď pohnútky pisateľov anonymných sťažností vo všeobecnosti sú rôzne, väčšina anonymných sťažnosti voči školám poukazovala na konkrétne a skutočné nedostatky a bola opodstatnená,“ povedal ČTK školský inšpektor Ľuboš Tužinský. Poznamenal, že vo väčšine prípadov nebola dôvodom anonymity zlomyseľnosť, ale strach z možných dôsledkov pre sťažovateľa alebo jeho dieťa. „V niektorých školách totiž ešte stále nie je miesto pre partnerský dialóg a konštruktívnu kritiku,“ dodal.

Zástupkyňa riaditeľa bratislavskej základnej školy na Vazovovej ulici Jaroslava Ribánová odmietla, že by prípadné podanie sťažnosti na učiteľov školy malo vplyv na prístup pedagógov k dieťaťu. „Rozhodne to nemá na dieťa nijaký vplyv,“ tvrdila. Naopak, jej kolegyňa z prievidzskej základnej školy pripustila, že prístup niektorých učiteľov k dieťaťu sa môže po podaní sťažnosti zhoršiť. „Aj keď by sa to stávať nemalo, deje sa tak. Tvrdiť, že to neexistuje, by nebolo korektné,“ uviedla riaditeľka školy na Dobšinského ulici Jana Polakovičová.

Oslovení riaditelia sa však zhodli, že rodičia nespokojní s výsledkami dieťaťa môžu riešiť situáciu podaním anonymnej a neopodstatnenej sťažnosti na učiteľa. „Zmena pravidiel by preto mohla ochrániť učiteľov pred neoprávnenými sťažnosťami zo strany rodičov, ktorí sa tak mstia za zlé známky,“ poznamenala Polakovičová.

debata chyba