Školy budú meniť učivo narýchlo

Len tri mesiace budú mať školy na to, aby si pripravili vlastný školský program. Ak to nestihnú, od 1. septembra budú učiť podľa vzoru, ktorý im nachystá ministerstvo školstva. Minister školstva Ján Mikolaj (SNS), ktorý včera predstavil školskú reformu, tvrdí, že s jej odštartovaním od nového školského roku nebude problém. Má ísť pritom o najväčšiu premenu základných a stredných škôl od novembra 1989.

21.12.2007 08:50
Škola Foto: ,
Škola.
debata

Štátny vzdelávací program určí minimum vedomostí, ktoré by žiak mal ovládať. Rezort školstva ho bude mať hotový v máji. Doplniť by si ho mala škola, ktorá na to bude mať mesiac a letné prázdniny. „Je to krátky čas, dá sa to stihnúť len na úkor dovoleniek a tak, že budeme pracovať nadčas,“ povedala riaditeľka Základnej školy na Beňovského ulici v Bratislave Viera Karovičová.

Bratislavská škola podľa Karovičovej zapracuje do vlastného program to, čo už v súčasnosti ponúka ako nadštandard. „Rozšírené vyučovanie cudzích jazykov a informatiku,“ dodala. Mikolaj tvrdí, že ak školy nebudú vedieť ako na to, štát im pomôže. „Pripravíme jeden vzorový školský program, ktorý môžu použiť,“ uviedol. 

Štát bude v najnižších ročníkoch podľa šéfa Štátneho pedagogického ústavu Júliusa Hausera zrejme určovať 70 percent učiva a 30 si zvolí škola. Vo vyšších ročníkoch sa vplyv štátu bude znižovať. Akú voľnosť budú mať školy, bude závisieť aj od typu vzdelávania. Napríklad na gymnáziách by mal štát zasahovať o čosi viac ako na priemyslovkách.

Odborníci v súčasnosti pracujú na štátnom vzdelávacom programe. Predmety budú vytvárať vzdelávacie oblasti, ktorých bude osem – jazyk a komunikácia, matematika a informatika, človek a príroda, spoločnosť, svet, telesná výchova, praktické zručnosti, umenie a kultúra. Sprísnia sa pravidlá pre osemročné gymnáziá, ktorých má byť menej. Domáce vzdelávanie bude možné len vtedy, ak bude dieťa učiť rodič s pedagogickým vzdelaním. Mikolaj očakáva, že reforma sa do života dostane postupne. „Potrvá to tak 20 až 30 rokov,“ poznamenal.

Podľa exministra školstva Martina Fronca (KDH) nemá Mikolaj zmeny zabezpečené finančne. ,,Štátny rozpočet nepočíta ani len s plánovaným zavedením cudzieho jazyka už od tretieho ročníka," podotkol Fronc. Pripomenul tiež, že miliardy z eurofondov, ktoré sú určené pre školstvo, Mikolaj minie na nákup počítačov a notebookov a na školské projekty peniaze nedostanú.

Nový zákon o výchove a vzdelávaní, ktorý Mikolaj predkladá, má nahradiť normu starú 20 rokov. Schváliť ju musí vláda a parlament. Podľa ministra sa zásadne zmení vzdelávanie na Slovensku tak, že deti sa budú menej bifľovať a školy získajú väčšiu slobodu.

Odborníčka na školstvo z Konzervatívneho inštitútu Zuzana Humajová tomu neverí. „Ak sa to robí tak narýchlo, že školy majú svoje programy vypracovať za tri mesiace, o nič zásadné nepôjde. Budú to len kozmetické úpravy,“ myslí si.

debata chyba