Školy vystavili študentom účet na vyše sto miliónov

Kasy vysokých škôl naplnili študenti. Na školnom len tento rok zaplatili najmenej 138 miliónov korún (4,5 milióna eur). Nejde pritom o konečnú sumu, keďže z 20 verejných škôl, ktoré Pravda oslovila, poskytlo údaje len 13.

29.12.2008 06:49
Študenti, žiak, žiaci, škola, vysoká škola Foto:
Ilustračné foto.
debata

Hoci Smer v opozícii bojoval za bezplatné štúdium, školné, ktoré zaviedla Ficova vláda, teraz univerzitám nahrádza peniaze od štátu. Banskobystrická univerzita Mateja Bella vybrala napríklad od externistov 37,5 milióna korún a od denných takmer 6 a pol milióna korún.

„Chcem upozorniť, že to nie je suma navyše pre univerzitu, pretože už nedostaneme za týchto študentov prostriedky zo štátneho rozpočtu tak, ako to bolo doteraz,“ okomentovala rektorka Beata Kosová. Na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre tento rok vybrali na školnom 29 miliónov korún. „Celkovo platí 2 123 študentov,“ spresnil rektor univerzity Libor Vozár.

Prorektor najväčšej bratislavskej Univerzity Komenského Ján Pekár zatiaľ nevedel vyzbieranú sumu vyčísliť. „Rektor splnomocnil dekanov fakulty, aby vyberali školné, ktoré je súčasne príjmom fakulty. Školné sa vyberá vo dvoch splátkach,“ vysvetlil Pekár. Minulý rok malo platiť 1 570 študentov, z nich rektor znížil alebo odpustil školné asi tretine a fakulty vyzbierali viac než 20 miliónov korún.

Vicepremiér za Smer Dušan Čaplovič si napriek tomu myslí, že na Slovensku je stále bezplatné vysokoškolské štúdium. „Jedno vysokoškolské štúdium je grátis,“ uviedol Čaplovič. Podľa zákona má totiž platiť len ten, čo študuje diaľkovo, prekročil stanovenú dĺžku štúdia alebo študuje dva odbory naraz.

Takých ľudí je však veľa. Stačí, ak študent preruší školu a ide zbierať skúsenosti do zahraničia a už sa na neho vzťahuje školné. Prípadne ak stíha dve školy alebo dva študijné odbory, za jeden si musí platiť. Opozícia si myslí, že celá vec je v rozpore s ústavným právom na rovnaký prístup k vzdelaniu. Podnet z mája súd prijal, zatiaľ o ňom nerozhodol.

„Školné vysokým školám navyše nepomáha zlepšiť úroveň štúdia. Keby sa výška poplatkov odvíjala od kvality, fakulty by boli prinútené ju zvýšiť,“ uviedla opozičná poslankyňa Tatiana Rosová (SDKÚ). V tomto roku sa medzi najlepších 500 univerzít sveta opäť nedostala ani jedna slovenská. 

Zástupcovia vysokých škôl pripustili, že vyzbierané peniaze používajú viac na zaplatenie účtov a platy učiteľov. Hoci sú školy platené z peňazí daňových poplatníkov, časť z nich neuviedlo, koľko na školnom vyzbierali.

debata chyba