Školy zoškrtali učiteľom výplaty, nemajú peniaze

V školách šetria na učiteľoch, aby ich kolegom zas mohli eurá pridať. Riaditelia škôl sa aj takto pripravujú na nové pravidlá odmeňovania pedagógov, ktoré začnú platiť od novembra. Aby im nechýbali peniaze, učiteľom zoškrtali osobné príplatky, ktoré nemusia povinne vyplácať.

08.10.2009 11:25
škola, deti, žiaci, učiteľka Foto:
Ilustračné foto.
debata

Riaditelia sa rozhodli pre škrty, pretože nemajú istotu, či budú mať dosť peňazí na výplaty. Od 1. novembra musia zvýšiť platy niektorým pedagógom na základe nového zákona, s čím sa však v rozpočtoch škôl nepočítalo. O 10 percent si polepší 11-tisíc učiteľov s druhou kvalifikačnou skúškou. Väčšina si na vyššie zárobky počká. Príplatky získajú, keď sa im podarí zozbierať dostatok kreditov za chodenie na kurzy, školenia či písanie učebníc.

„Dávali sme minimálne osobné príplatky a nijaké odmeny. Do konca roka vieme vykryť tie časti platov, na ktoré majú učitelia nárok zo zákona,“ povedal riaditeľ Gymnázia Ľ. J. Šuleka v Komárne Ondrej Gajdáč. Koľko budú do konca roka potrebovať na nové platy, ešte nevedel konkretizovať.

Hlbšie do vrecka majú aj učitelia na Gymnáziu na Školskej ulici v Spišskej Novej Vsi. „Od septembra sme máličko znížili osobné príplatky,“ podotkol riaditeľ školy Jozef Kačenga.Minis­terstvo školstva odmieta, že by na zvyšovanie miezd nebolo dosť peňazí. Podľa štátneho tajomníka rezortu Jozefa Habánika (HZDS) v tohtoročnom rozpočte vyčlenili peniaze, ktoré si vyžiada nový zákon. „Ide o objem výdavkov vo výške 4,37 milióna eur,“ uviedol Habánik.

Ďalšie peniaze musia dať samosprávy, pod ktoré prešla časť škôl. Jozef Turčány zo Združenia miest a obcí Slovenska tvrdí, že obce a mestá nie sú pripravené na takéto výdavky. Hospodárenie im navyše komplikuje kríza. Obrala ich už o 189 miliónov eur, ktoré nedokázali získať z daní. „Ak samosprávy nedokážu nájsť peniaze na tento nový zákon, školy budú musieť pristúpiť na rušenie osobných príplatkov,“ avizuje Turčány.

Podľa neho samosprávy musia pre školy dodatočne nájsť zhruba milión eur. Vo viacerých školách zvolili vyčkávaciu taktiku. „Nevieme, či budeme mať dostatok peňazí. Čakáme,“ uviedla riaditeľka Spojenej školy na Metodovej ulici v Bratislave Zuzana Vaterková. Rovnako reagoval aj riaditeľ Základnej školy na Ulici práce v Komárne Zoltán Fekete.

debata chyba