Skončí Mello pre chybu na slobode?

Karol Mello, obžalovaný v kauze dvojnásobnej vraždy ženy a 10-ročného chlapca v Moste pri Bratislave, ktorého polícia hľadala päť rokov, sa môže dostať na slobodu.

05.05.2011 20:30 , aktualizované: 06.05.2011 09:44
Karol Mello, zatknutie, Krakov Foto:
Karol Mello, obžalovaný z dvojnásobnej vraždy v Moste pri Bratislave, ktorého polícia hľadala päť rokov, sa môže dostať na slobodu. Mella zadržala poľská polícia v októbri 2010.
debata (10)

Okresný súd Bratislava I síce minulý piatok rozhodol o jeho útekovej väzbe, podľa informácií Pravdy však došlo k procesným chybám, pre ktoré sa môže obžalovaný dostať von.

Advokát Karola Mella Peter Schmidl už podal vo veci sťažnosť, o ktorej rozhodne bratislavský krajský súd v najbližších dňoch. Podrobnosti komentovať nechcel, povedal len, že v rozhodovaní súdu došlo k viacerým procesným pochybeniam. „Možné procesné pochybenia, asi ich bolo viac, sú konkretizované v sťažnosti proti rozhodnutiu okresného súdu,“ povedal.

Podľa informácií Pravdy o väzbe rozhodoval nepríslušný sudca, čo by znamenalo, že súd by mal Mella pre procesnú chybu pustiť na slobodu a až následne na základe novej žiadosti môže o väzbe rozhodovať znova.

„Informáciu o tom, či rozhodoval nepríslušný sudca, ani nepotvrdzujem, ani nevyvraciam,“ reagoval prostredníctvom SMS správy Mellov advokát.

Celú vec odmietol komentovať aj šéf odboru osobitného určenia Generálnej prokuratúry Peter Šufliarsky. Hovorca Krajského súdu v Bratislave Pavol Adamčiak uviedol, že o sťažnosti bude rozhodovať krajský súd po naštudovaní spisu. „Spis týkajúci sa obvineného K. M. bol z okresného súdu postúpený na Krajský súd v Bratislave 5. mája. Príslušný senát sa oboznamuje s jeho obsahom, o veci rozhodne v zákonnej lehote,“ reagoval hovorca súdu. Podľa neho sa súd nemôže vyjadrovať k obsahu sťažnosti mimo rozhodovacej činnosti súdu.

Podľa Trestného poriadku by mal v prípade podozrení o nezákonnej väzbe rozhodnúť krajský súd v najbližšom možnom termíne. Ak by krajský súd rozhodol, že Mello bol vzatý do väzby nezákonne, obžalovaný by sa automaticky dostal na slobodu. V takom prípade by preňho neplatili žiadne obmedzenia. Vyšetrovateľ ho však môže bezprostredne po prepustení vziať znova do vyšetrovacej väzby pre iný trestný čin. To sa už v minulosti stalo, napríklad v prípade Ukrajinca Volodymyra Yegorova či Mikuláša Černáka.

Polícia vydala na Mella medzinárodný zatykač ešte v roku 2006. Hľadaný bol pre zorganizovanie vraždy podnikateľa. Jej vykonávatelia však koncom roka 2004 v Moste pri Bratislave omylom zastrelili ženu a dieťa. Po streľbe utiekol Mello za hranice. Hoci polícia po ňom vyhlásila medzinárodné pátranie, nenašli ho ani po tom, čo sa v médiách objavili jeho fotografie zo španielskej pláže v Alicante.

Na Slovensko sa Mello dostal po tom, čo krakovský súd v januári rozhodol o jeho vydaní z Poľska. Mello skončil v poľskej cele na základe európskeho zatykača, ktorý vydal bratislavský súd v marci 2007.

Mella vzali do väzby minulý týždeň z obavy pred možnosťou úteku. Sudca neprijal návrh na nahradenie jeho väzby písomným sľubom alebo peňažnou zárukou. Proti verdiktu podal Mello sťažnosť.

Elitná policajná poľská jednotka v spolupráci so slovenskou políciou zadržala Mella vlani v októbri v rodinnom dome v Krakove. Pri domovej prehliadke policajti zaistili viacero dokladov totožnosti. Mello žil pod falošnou identitou.

Policajný prezident Jaroslav Spišiak vtedy vyhlásil, že k zadržaniu medzinárodne hľadaného zločinca prišlo až po tom, čo vymenil vyšetrovateľov v Úrade boja proti organizovanej kriminalite. Slová Spišiaka spochybnila prokuratúra aj bývalí policajti. Pátranie po Mellovi bolo totiž v pôsobnosti iného policajného útvaru – Úradu kriminálnej a justičnej polície, konkrétne odboru cieľového pátrania. Úrad boja proti organizovanej kriminalite celú kauzu len objasňoval. S pátraním po Mellovi ako takým nemal do činenia.

Karola Mella prokuratúra viní, že si v roku 2004 objednal u šéfa zemplínskeho podsvetia Branislava Adamča vraždu podnikateľa z Mostu pri Bratislave. V aute, ktoré rozstrieľali dva dni pred Silvestrom, však nesedel podnikateľ, ale jeho družka so synom. Pôvodne plánovanou obeťou vraždy mal údajne byť otec chlapca, bývalý policajt.

Adamča už odsúdili na doživotie za iné vraždy. Mellovi hrozí v prípade dokázania viny výnimočný trest.

© Autorské práva vyhradené

10 debata chyba