Škrtať v nemocniciach budú aj Dôvera a Union

Cestovanie za ošetrením do vzdialenejších špecializovaných centier či jednodňové operácie od júla čakajú aj poistencov súkromných zdravotných poisťovní.

22.06.2011 13:00
nemocnica, operácia, lekári, pacient Foto:
Viac ako stovke nemocničných oddelení zrušia v júli zmluvy aj súkromné zdravotné poisťovne.
debata (2)

Tie sa totiž podľa vzoru Všeobecnej zdravotnej poisťovne rozhodli, že v júli zrušia zmluvy viac ako stovke nemocničných oddelení.

Dôvera, ktorá je po Všeobecnej zdravotnej druhou najväčšou poisťovňou na trhu, ešte v deň zverejnenia zmien týkajúcich sa zásadnej redukcie v slovenských nemocniciach vyhlásila, že sa s novou politikou zdravotnej starostlivosti o pacienta stotožňuje. V utorok oficiálne ohlásila, že zmluvy bude rušiť aj ona, nad rámec zoznamu štátnej poisťovne však pravdepodobne nepôjde. „Zmeny na 25 oddeleniach zo 156 v predstavenom zozname Všeobecnej zdravotnej poisťovne už Dôvera uskutočnila v minulosti. Úpravy v prípade Dôvery by sa teda týkali predbežne len 131 oddelení,“ informovala hovorkyňa poisťovne Zuzana Horníková.

Škrtať sa chystá aj Union zdravotná poisťovňa, nemocniciam navrhne zredukovať dokopy viac ako 110 oddelení. „V súčasnosti komunikujeme individuálne s každým poskytovateľom ústavnej zdravotnej starostlivosti a ak sa zriaďovateľ nemocnice z hľadiska efektívnosti rozhodne zrušiť oddelenie alebo znížiť počet lôžok, a tak efektívnejšie využívať zdroje verejného zdravotného poistenia, Union zdravotná poisťovňa to zapracuje do zmlúv o poskytovaní zdravotnej starostlivosti,“ uviedla pre Pravdu hovorkyňa súkromnej poisťovne Judita Smatanová.

Vedúci úseku nákupu zdravotnej starostlivosti Miroslav Žilinek z Dôvery tvrdí, že pacienti sa pripravovaných zmien obávať nemusia. Aj po odzmluvnení oddelení bude podľa neho pre pacientov zdravotná starostlivosť zachovaná. „Ak sa v nemocnici zruší oddelenie, nemá to vplyv na fungovanie ambulancií nachádzajúcich sa v budove nemocnice. Takisto to neznamená, že by pacienti nedostali na oddelení bez zmluvy ošetrenie, ak ide o akútny stav a neodkladnú zdravotnú starostlivosť. Neodkladná starostlivosť je zo zákona zabezpečená aj u poskytovateľov bez zmluvy, pacienti sa teda nemusia obávať, že by nedostali potrebné ošetrenie,“ povedal.

Jeho slová však spochybňujú nemocnice, ktoré sa už krátko po ohlásených zmenách zo strany Všeobecnej zdravotnej začali búriť. Primátori niektorých miest či riaditelia nemocníc otvorene vyjadrili strach, že po odzmluvnení oddelení budú mať pacienti problém s dostupnosťou ošetrenia a budú musieť dochádzať do vzdialenejších mi­est.

Nespokojnosť so zmenami vyjadrila aj Asociácia nemocníc Slovenska, ktorá združuje približne 60 neštátnych zdravotníckych zariadení. Vo svojom vyhlásení kritizuje rušenie chronických lôžok, ktorých je podľa nej na Slovensku akútny nedostatok. „Je to v rozpore s programovým vyhlásením vlády pre oblasť zdravotníctva a v rozpore so zásadou avizovanou na spoločnom rokovaní 6. júna,“ konštatovala vo vyhlásení asociácia.

© Autorské práva vyhradené

2 debata chyba