Sliepky nesú, ale v Európe vajcia nie sú

Tri týždne pred veľkonočnými sviatkami lámu vajíčka historické cenové rekordy. Od polovice februára do polovice marca zdraželi nedostatkové vajcia o 70 percent a spotrebitelia už obmedzujú nákupy. Pre ľudí s priemernými príjmami sú drahé už vajcia kus po sedemnásť centov, nieto po 24 alebo 30 centov, ktoré si pýtajú obchodníci za výberové vajíčka.

19.03.2012 20:00 , aktualizované: 20.03.2012 08:00
vajcia Foto:
Na najznámejšom bratislavskom trhovisku na Miletičovej ulici predávajú desať vajec po 2,20 až 2,40 eura.
debata (90)

Dosahy sú značné, keďže štvorčlenná rodina minie priemerne ročne vyše 800 vajec. Dosť vajec nemá ani Česko, kde jedno vajce stojí už sedem českých korún. Francúzom zdraželi vajcia oproti vlaňajšku o 75 percent, Angličanom o sto percent.

Na vine nie je žiadna epidémia, ktorá by vykántrila sliepky, ale rozhodnutie Bruselu zlepšiť životné podmienky nosniciam. Presun sliepok do tzv. obohatených klietok nezvládli farmári v štrnástich z dvadsiatich siedmich krajín Európskej únie. A výsledok?

„Takmer niet krajiny, kde by mali dosť vajec, predali by sme ich kdekoľvek v Európe,“ hovorí Mária Gondová zo spoločnosti Begokon Stredné Plachtince. Tento jeden z najväčších slovenských producentov vajec ich denne dodá na trh jeden milión, ale obchodníci žiadajú od Begokonu ďalších 400-tisíc vajec.

Vajcia nestačí dodávať ani ďalšia slovenská spoločnosť Ovogal.

„Podávajú si u nás kľučky zástupcovia spracovateľov vajec z celej Európy. Prednostne však dodávame vajcia do slovenských obchodov,“ tvrdí Jozef Bajkai, riaditeľ Ovogalu Dvory nad Žitavou.

Nedostatok vajec medzitým vyhnal cenu do závratných výšok. Väčšina spotrebiteľov nechce kupovať vajcia za viac ako 20 centov. Ide však Veľká noc a vtedy musia byť vajcia v každej domácnosti. Ľudia si ich jednoducho neodpustia. A nechcú hocaké vajcia. Na sviatky sa hľadajú aspoň stredne veľké vajíčka.

Pred regálmi jedného z veľkých bratislavských reťazcov pátrala v pondelok pani v stredných rokoch po 95–centovom „akciovom“ balení desiatich vajec. Nenašla ho. Najlacnejšie vajíčka triedy M stáli 1,69 eura a to sa jej videlo priveľa. Mala ešte jednu lacnejšiu možnosť. Kúpiť si plató 30 vajec kus po 13 centov. Boli to však drobné vajcia triedy S s hmotnosťou vajíčka menej ako 53 gramov. Vaječný drobizg ju nezaujal.

Na „Miletičke“ – najznámejšom trhovisku hlavného mesta – predávali desať vajec po 2,20 až 2,40 eura. Dvojica mladých predavačov nebola spokojná. Väčšina ľudí im dávala košom. „V priebehu mesiaca sme tri razy zdražovali. Pri cene 15 a 18 centov sa vajcia veľkosti XL ešte míňali dobre, ale odkedy nám nadiktovali majitelia cenu 24 centov, ľudia sa už ošívajú,“ zhodnotil kúpnu silu svojich zákazníkov mladý muž.

„Vysoké ceny vajec by sa mali udržať až do Veľkej noci, ale ďalej by už nemali rásť,“ upokojuje spotrebiteľov Daniel Molnár, riaditeľ Únie hydinárov. Slovensko má s výnimkou dvoch fariem všetky hydinárne zrekonštruované, je po tuhej zime a obnovené kŕdle hydiny už naplno znášajú vajcia.

S výraznejším zlacnením vajec, ktoré prichádzalo po Veľkej noci, však spotrebitelia nemôžu rátať. Najmenej do leta budú vajcia podľa Jozefa Bajkaia zo združenia výrobcov Ovogal drahé. Na Slovensko sa nedostávajú poľské vajcia, pretože mnohé poľské hydinárne nesplnili európske chovateľské parametre. Ešte v januári zadržala slovenská veterinárna služba 220–tisíc neštandardných vajec a odvtedy si aj obchodníci dávajú pozor.

„Na pultoch je teraz až 88 percent slovenských vajec, kým vlani to bolo len 75 percent,“ hovorí Daniel Molnár. Spotrebitelia však hľadajú lacné vajcia. Možno na ne občas naďabiť na odľahlom slovenskom vidieku. Na myjavských kopaniciach predávajú tamojší drobnochovatelia desať vajec po neuveriteľnom jednom eure až jednom eure a tridsať centov. Taká je skúsenosť jedného z Bratislavčanov.

Lazníci však slovenských spotrebiteľov nevytrhnú. Európske vajcia našli odbytiská aj na Blízkom východe, v Turecku, Iráne a Iraku.

© Autorské práva vyhradené

90 debata chyba