Slováci v Poľsku chcú žalovať Vášáryovú

Kniha poslankyne Národnej rady Magdy Vášáryovej (SDKÚ) pobúrila spolok Slovákov v Poľsku. Pre tvrdenia z jej spomienkovej knihy Polnočný sused, ktorej preklad nedávno vyšiel v Poľsku, chce na bývalú slovenskú veľvyslankyňu dokonca podať žalobu. Predstaviteľov slovenskej menšiny v nej totiž označila za nacionalistov, ktorí spievajú fašistické piesne a oslavujú ľudácky režim Jozefa Tisa.

14.06.2011 12:00
Magda Vašáryová Foto: ,
Magda Vašáryová
debata (57)

„Pripravujeme podnet na poľský súd. Budeme sa domáhať stiahnutia knihy z predaja, ospravedlnenia a možno požiadame aj o finančné odškodnenie. Je naozaj vrchol, že slovenská poslankyňa príde do Poľska špiniť meno tunajších Slovákov. To by neurobil žiadny Poliak ani Maďar. Viete si predstaviť, že by na Slovensko prišiel maďarský poslanec a útočil by tam na maďarskú menšinu?!“ povedal Pravde tajomník Spolku Slovákov v Poľsku Ľudomír Molitoris.

Vášáryová v knihe píše, že by na hraniciach v Poľsku nemala vyrastať generácia orientovaná nacionalisticky. „Aby neboli plní starých predsudkov a nespievali na zhromaždeniach z plného hrdla staré nacionalistické piesne typu Rež a rúbaj do krve!, ako tí starší. Nikdy som netušila, že vedia toľko slôh a že existuje toľko nenávidených národov, ktoré treba rozrúbať,“ uviedla. Pointou zjazdu poľských Slovákov bol podľa nej predaj kníh a publikácií Matice slovenskej, ktoré „ospevovali Tisa a fašistický režim vojnového slovenského štátu“. V diele tiež tvrdí, že spolok sídli v Krakove, kde slovenská menšina ani nežije, a mnohí krajania vraj medzi sebou hovoria radšej po poľsky.

Podľa Molitorisa sú to výmysly. „V Krakove žije asi 200 Slovákov. A nebavíme sa spolu po poľsky, ale nárečím,“ vysvetlil. Zmienka, že spievali Rež a rúbaj do krve!, ho uráža. „Nič také sme nespievali, ani staršia generácia. To je predsa protičeská pieseň a my sme s Čechmi v Poľsku vždy dobre vychádzali. Na zjazde spievame len pieseň Kto za pravdu horí. Tú asi počula aj pani Vášáryová,“ podotkol Molitoris. Odmietol, že by sa tam predávali knihy oslavujúce Tisov režim, čo už medzitým poprela aj Matica slovenská. „To by bola propagácia fašizmu, a tá je v Poľsku trestná,“ upozornil tajomník spolku.

Vášáryová sa v knihe dopustila aj vecných chýb. Tvrdí napríklad, že si spolok kúpil sídlo od mesta Krakov, hoci to v skutočnosti bolo od súkromných osôb. Mýli sa aj v historických údajoch o vpáde poľských vojsk na Slovensko. Ako Molitoris pripomenul, s Vášáryovou mali zlé skúsenosti už v čase, keď bola veľvyslankyňou. Na otázku, prečo na knihu nereagoval už v roku 2008, keď vyšla v slovenčine, povedal, že o nej nevedel. „Autorka nám ju neposlala ani vtedy, ani teraz. Hlavne, že o nás píše,“ posťažoval sa.

Spolok Slovákov v Poľsku pôvodne žiadal, aby Slovenský inštitút vo Varšave zrušil prezentáciu spornej knihy, no neuspel. Preto sa plánuje obrátiť na krakovský súd a zároveň rozposlal list viacerým inštitúciám – aj predsedovi parlamentu Richardovi Sulíkovi (SaS), ministrovi zahraničných vecí Mikulášovi Dzurindovi (SDKÚ) a slovenskému veľvyslancovi v Poľsku. Nikto z nich naň zatiaľ neodpovedal.

„Je to vec medzi nimi, nebudem do toho vstupovať. Národná rada mu odpovie na list, no viac v tom robiť nemôže,“ komentoval Sulík. „Ministerstvo zahraničných vecí sa touto problematikou zaoberalo, ale nebude sa k nej vyjadrovať,“ vyhlásil hovorca rezortu Ľuboš Schwarzbacher.

Vášáryová si za dielom stojí a tvrdí, že uvedené fakty čerpala zo svojho diplomatického denníka. Molitoris sa podľa nej asi urazil, že ho nepozvala na prezentáciu knihy. „Vybral si z nej iba fragmenty. Tá kniha má až 300 strán a on kritizuje jednu pasáž. Nemyslím si, že by im ublížila. Ale tie veci, ktoré uvádzam, sa naozaj stali,“ trvá na svojom bývalá veľvyslankyňa v Poľsku. Dodáva, že chcela vzbudiť záujem o slovensko-poľské vzťahy, pretože nijaké podobné dielo zatiaľ neexistuje.

57 debata chyba