Slovákom ceny skočili najviac v Európe

Slováci zažili v úvode roka najväčší cenový skok zo všetkých obyvateľov Európy. V januári za tovary a služby podľa Európskeho štatistického úradu zaplatili priemerne oproti koncu vlaňajška o 2,1 percenta viac. V celej Európskej únii priemerne ceny rástli o 0,4 percenta.

01.03.2011 06:00
zľava, výpredaj, sale, online nakupovanie,... Foto:
Ilustračné foto
debata (74)

Pod slovenský rast cien sa podpísali najmä vyššie regulované ceny energií, drahšie potraviny a ozdravný balíček vlády. Z týchto dôvodov sa štvorčlennej rodine s dvomi deťmi, ktorá mala v závere vlaňajška mesačné výdavky okolo 1 050 eur, zdvihli náklady na život v januári o viac ako 20 eur. Miernejšie sa výdavky zvýšili ľuďom v okolitých krajinách, keď Česi platili viac o 0,8 percenta, Maďari o 0,9 percenta a Poliaci o percento.

Takmer polovicou sa na skokovom zdražení podieľal nárast regulovaných cien a štvrtinou vládny balíček, ktorým sa má zastaviť zadlžovanie krajiny. „Najvyššiu časť medzimesačného prírastku tvoria vyššie ceny energií a tie by rástli bez ohľadu na vládne opatrenia pre vysoké ceny energetických surovín, ako je ropa. Druhý najvyšší príspevok mali potraviny, ktoré rástli najmä pre ceny na svetových trhoch,“ povedal Martin Jaroš, hovorca rezortu financií.

Rast cien
Rast cien Rast cien

Potraviny najmä pre celosvetovú neúrodu zdraželi o 2,6 percenta. Vláda sa ako reakciu na rast cien rozhodla prideľovať ľuďom v hmotnej núdzi cestoviny a múku.

Opatrenia, ktoré by zmiernili dosah vyšších cien na všetkých ľudí na Slovensku, však podľa odborníkov nie sú možné, keďže malý slovenský trh vo veľkej miere závisí od vývoja vo svete.

Okrem potravín od januára zdražel aj plyn o 5,5 percenta, elektrina zas o necelých päť percent. Výrazný podiel na zvyšovaní cien elektriny mali aj štedré dotácie na zelenú elektrinu, ktoré nastavila minulá vláda.

Slovensko tak dvíhaním cien dobieha cenovú hladinu v ostatných európskych štátoch. Vlani boli tovary a služby na Slovensku o tretinu lacnejšie ako napríklad v západnej Európe. „S dobiehajúcou životnou úrovňou dobiehame západnú Európu aj cenami. To je hlavný dôvod, prečo bude aj v ďalších rokoch inflácia na Slovensku vyššia, keďže už Slovensko nemôže dobiehať cenovú úroveň cez posilnenie svojej meny,“ vysvetlil Eduard Hagara, analytik ING Bank.

Za posledných dvanásť mesiacov sa ceny na Slovensku zdvihli iba mierne, o jedno percento. Išlo o tretí najpomalší nárast cien v rámci únie. Z krajín V4 sa za posledný rok najvýraznejšie zdražovalo v Maďarsku – o 4,5 percenta, v Poľsku o 2,6 percenta a v Česku o 1,4 percenta. Nákup základných potravín je však na Slovensku spolu s Maďarskom najdrahší v regióne. Podľa odborníkov sa v cenách okolitých štátoch prejavili ozdravné opatrenia miestnych vlád. „Kým naša vláda odštartovala konsolidáciu verejných financií od roku 2011, tak napríklad susedné Česko zvýšilo DPH o jedno percento už vlani,“ hovorí Eva Sadovská, analytička Poštovej banky.

Podobné nárazové zdraženia už v najbližších mesiacoch podľa odborníkov nebudú. „V ďalších mesiacoch takéto skokovité rasty inflácie určite neuvidíme. Ale predpokladáme, že v priebehu roka inflácia ešte mierne zrýchli k úrovni 3,5 percenta, prípadne o pár desatín vyššie,“ konštatoval Hagara.

Celkovo by ceny na Slovensku v tomto roku mali vzrásť podľa ministerstva financií o 3,5 percenta. Zdražovanie by mal ľuďom čiastočne nahradiť rast platov očakávaný na úrovni 3,7 percenta.

© Autorské práva vyhradené

74 debata chyba