Slovenská kardiológia je opäť svetová

Kardiológovia sa už desaťročia snažia spriechodniť cievy bez trvalého implantátu. Sen o vstrebateľnom cievnom implantáte, ktorý zachráni cievu a dá jej zároveň slobodu, sa už stal realitou.

11.10.2012 17:34
Viliam Fridrich Foto:
Primár oddelenia intervenčnej kardiológie Viliam Fridrich robil zákrok, pri ktorom 64-ročná pacientka dostala vstrebateľný cievny implantát.
debata (14)

Vo štvrtok 11. októbra ju v Národnom ústave srdcových a cievnych chorôb 64-ročnej žene ako vôbec prvej pacientke na Slovensku implantoval primár oddelenia intervenčnej kardiológie Viliam Fridrich. „Zákrok bol vykonaný v lokálnej anestézii, trval približne 40 minút a pacientka sa cíti dobre,“ povedal.

Bioresorbovateľná cievna výstuž je súčasťou novej terapie s názvom Regeneračná cievna terapia.

„Takýchto zákrokov je zatiaľ celosvetovo vykonaných asi tisíc,“ povedal Fridrich. „Pritom len u nás v ústave urobíme asi osemtisíc operácií ročne, pri ktorých je do cievy implantovaný kovový stent.“

Čaro implantátu je v tom, že robí oporu cieve, po pol roku sa však začína odbúravať a po dvoch rokoch sa úplne rozpadne. „Výstuž totiž vylučuje liečivo, ktoré cievu uzdravuje, tá sa regeneruje a sú jej navrátené pôvodné funkčné a anatomické vlastnosti. Keďže zostáva priechodná a bez trvalého implantátu, je bezproblémový prístup na iné postihnuté miesto v cieve, srdci, a to pre prípad, že by mal pacient trpiaci srdcovo-cievnym ochorením ťažkosti v budúcnosti a musel by podstúpiť by-pass alebo intervenčný zákrok,“ vysvetľuje Fridrich.

Keďže implantát je vyrobený z látok telu vlastných, je veľkým benefitom aj pre pacientov trpiacich alergiou na kov.

Snímka zo zákroku. Foto: Ivan Majerský
operácia, cievny implantát Snímka zo zákroku.

Operáciu prepláca zdravotná poisťovňa, ale pacient musí spĺňať presné kritériá. „Zákrok je vhodný pre určitú skupinu pacientov. Zatiaľ bol testovaný. Momentálne sa odporúča vykonať ho u pacientov, ktorí majú jednoduché lézie na koronárnych cievach, dôležitý je aj vek pacienta,“ dodáva Fridrich.

Najčastejšou príčinou hospitalizácií z chorôb obehovej sústavy je ischemická choroba srdca, z toho približne 18 % je hospitalizovaných na akútny infarkt myokardu. Jednou z možností, ako zachrániť pacienta, je zrealizovať intervenčný zákrok, pri ktorom sa rozšíri zúžené miesto v artérii, či už pomocou dilatačného balónika alebo výstuže. Intervenčná kardiológia prešla v posledných desaťročiach štyrmi, ako tomu lekári hovoria, revolúciami. Prvou bola v roku 1977 prvá angioplastika použitím balónikového dilatačného katétra, druhou v roku 1988 prvá implantácia výstuže (výstuž je malá kovová mriežka, najčastejšie vyrobená z ocele alebo chróm-kobaltovej zliatiny, ktorá zostáva v tele pacienta natrvalo), v roku 2001 bola prvý raz pacientovi implantovaná výstuž poťahovaná liečivom. A dnes je tu revolučná, takzvaná bioresorbovateľná cievna výstuž.

Čo je ischemická choroba srdca

  • Ischémia znamená nedostatočné prekrvenie niektorého orgánu ľudského tela. Dostatočné prekrvenie zabezpečuje dostatočný príjem živín a kyslíka, čo je bezpodmienečne nutné pre správnu funkciu ktoréhokoľvek orgánu. Pokiaľ sa porucha prekrvenia dotýka významného a dôležitého orgánu, dochádza k priamemu ohrozeniu života.
    • Ischemická choroba srdca je dôsledkom nedostatočného prekrvenia časti srdcového svalu ako následok poruchy vencových tepien, ktoré srdcový sval normálne vyživujú.
    • Najčastejšou príčinou poškodenia vencových tepien je ateroskleróza. Ide o ochorenie poškodzujúce cievy tým, že ukladá tuky do stien ciev. Najčastejšou príčinou týchto zmien je zvýšená hladina cholesterolu ako dôsledok nadbytočnej konzumácie tukov v potrave.
    • Vo vencových tepnách sa vytvárajú tzv. aterosklerotické pláty, ktoré pripomínajú nánosy bahna a hrdze v starých vodovodných rúrkach. Dôsledkom tohto usadzovania nastáva zúženie prierezu tepny a tým aj nedostatočné prekrvenie srdcového svalu.
    • K zužovaniu vencovej tepny dochádza postupne a dlhodobo, takže takéto zúženie sa prejaví až pri zvýšenej námahe – ide o tzv. stabilnú anginu pectoris. Pokiaľ je však plát mäkký a krehký, teda je nestabilný, môže prasknúť a vyvolať tvorbu krvnej zrazeniny, ktorá cievu náhle zúži alebo úplne uzavrie, čo priamo zapríčiní srdcový infarkt. Neprekrvená časť srdcového svalu odumiera a je postupne nahradzovaná menejcenným väzivovým tkanivom – jazvou. Srdce stráca časť svojho svalového tkaniva a tým aj schopnosť na ďalšiu činnosť.
    • Nová terapia s názvom Regeneračná cievna terapia vystuží cievu, uzdravuje ju, cieva sa regeneruje a implantát sa do dvoch rokov rozplynie.
Na snímke bioresorbovateľná cievna výstuž. Foto: Ivan Majerský
cievny implantát Na snímke bioresorbovateľná cievna výstuž.
14 debata chyba