Slovenskému olympijskému domu chýbajú peniaze

Ani šestnásť dní pred začiatkom letnej olympiády nemajú organizátori prezentácie Slovenska v olympijskom dome dostatok peňazí. Jeden z najväčších sponzorov totiž eurá prisľúbil, ale zatiaľ ich neposlal. "V súčasnosti naša spoločnosť podporu Slovenskému reprezentačnému domu na tridsiatych letných olympijských hrách 2012 v Londýne zvažuje," uvádza hovorca Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústavy (SEPS) Igor Gallo.

10.07.2012 20:00 , aktualizované: 11.07.2012 08:00
olympiada, kruhy, Londyn
Ilustračné foto
debata (6)

Prenosová sústava peniaze nezaslala, lebo po páde Radičovej vlády sa jej bývalý šéf Ján Horkovič (nominant SaS) domnieval, že nemá dostatočný mandát na odsúhlasenie sponzorstva. Štátna lotériová spoločnosť však so sponzorstvom problém nemala.

„Spoločnosť Tipos sponzoruje projekt Slovenský dom na LOH 2012 v Londýne na základe zmluvy podpísanej 11. februára 2011. Zmluvný partner získa 125-tisíc eur,“ spresňuje hovorca firmy Rastislav Čépe.

SEPS sponzorovala aj podujatia v olympijských domoch v Pekingu a vo Vancouvri, ktoré boli vďaka svojej povesti navštevované osobnosťami z politickej, športovej, kultúrnej a obchodnej scény. „Naša spoločnosť si vždy uvedomovala potrebu podporovať a napomáhať aktivitám smerujúcim k úspešnej prezentácii Slovenskej republiky v zahraničí,“ vysvetľuje Gallo.

Objem peňazí, ktoré má agentúra Black Tea – BMA od prenosovej sústavy dostať, nechce prezradiť sponzor ani jeden z konateľov agentúry Ľuboš Kazimír.

„Môžem povedať iba to, že rozpočet na program v londýnskom olympijskom dome by sa mal pohybovať okolo 1,5 milióna eur. Na podobný program na olympiáde vo Vancouvri bolo určeného 1,4 milióna a pred štyrmi rokmi v Pekingu to bolo 1,3 milióna eur,“ spresňuje Kazimír a dodáva, že keby sa prenosová sústava rozhodla neprispieť, rozpočet bude menší. „Na programe budeme musieť šetriť,“ mieni.

Podľa generálneho sekretára Slovenskej asociácie cestovných kancelárií Stanislava Macka by šetrenie na nesprávnych miestach mohlo Slovensku uškodiť, čím by sa poslanie slovenského olympijského domu úplne znehodnotilo.

„Milióny turistov v Londýne síce prídu najmä za športom, mnohí z nich ale budú chcieť určite navštíviť stanoviská slovenských výprav, pretože Martikán a iní špičkoví športovci vedia pritiahnuť tisíce ľudí. Pri tej príležitosti by sa mohli dozvedieť o Slovensku čo najviac informácií,“ vraví Macko. K tomuto prípadu sa však vyjadrovať nechce, keďže nemá dostatok informácií.

Prezentácia krajiny je kľúčová aj pre ministerstvo zahraničných vecí vedené Miroslavom Lajčákom (nominant Smeru). „Potrebu zviditeľnenia pociťujeme dnes, v čase krízy, viac ako kedykoľvek v minulosti. Olympijské hry sú jedným z viacerých podujatí, ktoré ponúkajú vhodnú príležitosť na prezentáciu nášho štátu,“ odkazuje šéf rezortu diplomacie cez hovorcu Borisa Gandela.

Otázniky sa však nevynárajú iba nad popoludňajším a večerným programom. Viacero pochybností vzniklo aj okolo organizovania predpoludňajších podujatí. Slovenská agentúra pre cestovný ruch totiž v medzinárodnom tendri na organizátora stanovila, že žiadnu zálohu dopredu neposkytne a vyhradila si právo na šesťdesiatdňovú splatnosť faktúr. V súťaži boli preto iba tri firmy, pričom víťaz ponúkal zorganizovanie akcií za viac ako 455-tisíc eur.

© Autorské práva vyhradené

6 debata chyba