Slovenskí učitelia sa učia pracovať s modernými technológiami

Spoločnosť Intel vyvíja vlastné procesory, ale angažuje sa aj v oblasti vzdelávania. Vrámci projektu Intel Teach Program chce naučiť slovenských učiteľov ako pracovať s multimediálnym obsahom na vyučovacích hodinách.

08.12.2009 14:59
Intel, škola, internet, počítače, vzdelávanie Foto:
Moderní učitelia budú mať k dispozícii databázu s rôznym multimediálnym obsahom, ktorý môžu použiť pri vyučovaní ako aj príprave na hodinu.
debata

Spoločnosť začala so školením slovenských učiteľov v tomto roku. Hlavný prínos vidí v spájaní pôvodných učebných metód s interaktívnymi prvkami ako je audio či video na hodinách matematiky, geografie, dejepisu a ďalších. Moderní učitelia budú mať k dispozícii databázu s rôznym multimediálnym obsahom, ktorý môžu použiť pri vyučovaní ako aj príprave na hodinu. Študentom sa naopak otvorí nový komunikačný kanál a s učiteľmi sa budú môcť porozprávať medzi „štyrmi očami“ online a upozorniť ich tak napríklad na konkrétnu časť preberaného učiva, ktorému nerozumejú a potrebujú ho dodatočne vysvetliť. V súčasných podmienkach tomu bráni najmä ostych pred ostatnými spolužiakmi.

Nová forma vyučovania sa do praxe môže dostať až po dôkladnom vyskúšaní v pokusných triedach. Jedna z takých je napríklad na Základnej škole Jána Švermu v Humennom. Aby mohli v budúcnosti podobné projekty výraznejšie expandovať aj do ďalších škôl, je potrebná najmä aktívna podpora zo strany vlády, ktorá musí takémuto vzdelávaniu vytvoriť vhodné podmienky. Samozrejme, dôležitý je aj záujem samotných učiteľov, ktorí sa v prvom rade musia s modernými technológiami naučiť pracovať.

Podpora podobných projektov je však rovnako dôležitá ako zvyšovanie dostupnosti širokopásmového internetu, ktorý v mnohých obciach stále chýba. Príkladom nám môže byť Fínsko s takmer rovnakým počtom obyvateľov ako Slovensko, ktoré sa zhruba pred dvadsiatimi rokmi začalo transformovať na vedomostnú spoločnosť. Nie je to tak dávno, čo tamojšia vláda schválila zákon, podľa ktorého musí mať do druhej polovice budúceho roku každý obyvateľ možnosť prístupu k internetu s rýchlosťou aspoň jeden megabit za sekundu a do roku 2015 s rýchlosťou až stonásobne vyššou. Opäť by preto malo byť úlohou vlády zabezpečiť prístup k internetu aj obyvateľom v odľahlých častiach Slovenska.

debata chyba