Slovensko nemá istotu, že plyn bude aj v marci

V marci môže Slovensko opäť postihnúť plynová kríza, ktorá v januári na dva týždne odstavila prísun plynu pre firmy.

27.02.2009 07:19
Horiaci plyn Foto:
Ilustračné foto
debata

Rusi a Ukrajinci síce spor vyriešili dohodou o cenách plynu, ukrajinská strana však zmluvu neplní. Rusi vyhlásili, že ak im Ukrajinci do 7. marca nezaplatia dlžných 400 miliónov dolárov, utiahnu kohútiky.

Podobne sa začala plynová kríza aj na začiatku roka. Vtedy Rusko zastavilo dodávky pre Ukrajinu, no tá začala čerpať ruský plyn určený pre Európu. Gazprom tak prestal úplne plniť plynovody vedúce z Ruska cez Ukrajinu do Európy.

„Ak do 7. marca nedostaneme peniaze na účet, tak o deň neskôr budeme nútení opätovne zastaviť dodávky plynu na Ukrajinu,“ citoval vo štvrtok denník Kommersant Andreja Kruglova, šéfa finančného oddelenia ruského Gazpromu. Ukrajinci tvrdia, že v súčasnej ťažkej ekonomickej situácii krajiny majú pre Gazprom pripravených zatiaľ 100 až 160¤miliónov dolárov. Zatiaľ nie je jasné, či sa Ukrajine podarí na zvyšok dlžnej sumy získať úver. „Háčik je v tom, že Ukrajina vedie európsky rebríček krajín s rizikom investovať,“ pripomenul analytik Renessans Capital Peter Grišin pre portál proua.ua.

Slovenský plynárenský priemysel a ministerstvo hospodárstva rátajú s tým, že plynovod z Ukrajiny na Slovensko môže opäť vyschnúť. Pripravujú sa, aby v takom prípade nemuseli opätovne odstavovať firmy od plynu. Istotu však dať nevedia.

„Urobí sa všetko pre to, aby neboli vyhlasované regulačné stupne a k obmedzeniam nedošlo,“ reagoval hovorca ministra hospodárstva Branislav Zvara. „Pracujeme na opatreniach, aby sa situácia z januára neopakovala,“ dodal hovorca SPP Ľubomír Tuchscher.

SPP po kríze uzatvoril s nemeckým VNG a so svojimi akcionármi nemeckým E.ON Ruhrgas a francúzskym Gaz de France Suez predbežné zmluvy o alternatívnych dodávkach. Spomínané firmy majú prístup aj k nórskemu plynu, zároveň uskladňujú plyn na Slovensku, a tak môžu byť prístupné na výmenné obchody. SPP je tiež v priebehu pár hodín pripravený dopraviť plyn z Čiech. Situáciu uľahčuje aj teplejšie počasie, a teda nižší odber plynu v porovnaní s januárom.

Podľa ministerstva pomohli aj narýchlo prijaté zákonné úpravy, podľa ktorých sa z podzemných zásobníkov môže plyn v čase krízy čerpať prednostne pre potreby Slovenska. Podľa SPP však novela zákona úroveň plynovej bezpečnosti nezvýšila.

debata chyba