Slovensko neuzná Kosovo, povedal Fico srbskému premiérovi

Slovensko v budúcnosti naďalej neplánuje uznať nezávislosť Kosova. Vyhlásil to predseda vlády Robert Fico (Smer) po rokovaní so svojím srbským kolegom Mirkom Cvetkovičom. Fico naznačil, že postoj krajiny súvisí s politikou SMK, ktorá reprezentuje záujmy maďarskej menšiny na Slovensku. Bývalá srbská provincia Kosovo vyhlásila jednostranne samostatnosť vlani vo februári. Viaceré krajiny jej samostatnosť spochybňujú a nechcú ju uznať.

21.09.2009 14:48
Fico, Cvetkovič Foto:
Premiér Robert Fico (vpravo) so srbským premiérom Mirkom Cvetkovičom počas stretnutia v Bratislave.
debata

„Vláda Slovenskej republiky doteraz neuznala Kosovo ako samostatný štát a nevidíme ani žiadne dôvody na zmenu tohto postoja,“ vyhlásil Fico. Kosovo ako nový štát doposiaľ uznalo viac ako 60 štátov, vrátane USA a väčšiny krajín Európskej únie (EÚ). S kosovskou samostatnosťou naopak nesúhlasí Rusko.

Neuznaním samostatnosti Kosova si Slovensko chce podľa Fica chrániť vlastné národné záujmy, ktoré vraj ohrozuje „nebezpečná politika“ predsedu SMK Pála Csákyho. „Náš postoj ku Kosovu nie je iba záležitosťou sympatií ku Srbsku a nemá ani nič spoločné s naším vzťahom k Spojeným štátom americkým alebo Ruskej federácii,“ tvrdil Fico. Reakciu SMK zisťuje.

Fico v minulosti viackrát obvinil SMK zo zhoršenia vzťahov medzi Bratislavou a Budapešťou. Spory sa ešte viac vyostrili po tom, čo parlament schválil sporný jazykový zákon, ktorý od septembra posilňuje postavenie slovenčiny a zavádza pokuty. SMK proti zákonu zorganizovala viacero protestov.

Na stretnutí s premiérom Srbska Fico vyjadril balkánskemu štátu aj podporu v jeho snahách vstúpiť do EÚ. „Nevidíme žiadny dôvod, prečo by sa malo odkladať ďalšie rozširovanie Európskej únie,“ poznamenal Fico.

„Srbsko sa môže spoľahnúť na absolútnu podporu slovenskej vlády pri integrácii do Európskej únie,“ zdôraznil to Fico po rokovaní so srbským partnerom Mirkom Cvetkovičom s tým, že nevidí žiadny dôvod, aby sa odďaľovalo ďalšie rozširovanie únie. Ponúkol Srbsku pomoc a bude závisieť na ňom, do akej miery ju v procese integrácie využije. Rovnako predseda vlády privítal všetky kroky, ktoré sa urobili na ceste k zrušeniu vízovej povinnosti pre občanov Srbska do krajín EÚ od začiatku roku 2010.

Predstavitelia rezortov financií oboch krajín dnes podpísali finančné memorandum medzi ministerstvami financií oboch krajín, ktoré sa týka dohody o rozvojovej spolupráci. „Chceme byť naďalej aktívni v poskytovaní rozvojovej pomoci,“ dodal. Slovensko v rokoch 2003 až 2008 podporilo zhruba 90 projektov v celkovej sume 9 miliónov eur. Premiéri diskutovali tiež o dlhu, ktorý má Srbsko voči Slovensku. Cvetkovič prišiel s návrhom, aby peniaze mohli byť preinvestované v Srbsku. „Napríklad aj na podporu slovenskej menšiny,“ poznamenal Fico.

debata chyba