Slovensko si požičiava rekordne lacno

Investori na finančných trhoch sú ochotní platiť reálne záporné výnosy už aj za kúpu slovenských cenných papierov. Slovensko sa tak po boku Nemecka zaradilo medzi krajiny profitujúce zo súčasnej dlhovej krízy. Za posledný polrok totiž prudko klesli úroky na slovenských dlhopisoch.

29.09.2012 22:33
Ekonomika, graf, euro, peniaze, lupa Foto:
Ilustračné foto
debata (44)

„Výnos z päťročných slovenských štátnych dlhopisov prekonal hranicu 1,8 percenta a ak si odčítame od tohto nominálneho výnosu infláciu, zistíme, že investor musí stráviť záporný reálny výnos. Konkrétne je reálny výnos z päťročného dlhopisu 1,9 percenta,“ povedal analytik finančných trhov Martin Prokop zo spoločnosti Next Finance. Pre ekonomiku je to v súčasnosti jedna z mála pozitívnych správ, keďže pri vysokých úrokoch by štát musel šetriť ešte viac ako v súčasnosti.

„Zníženie výnosov do splatnosti zo slovenských štátnych dlhopisov na sekundárnom trhu je pre Slovensko dobrou správou, lebo znamená priestor pre lacnejšie refinancovanie slovenského štátneho dlhu,“ povedal hlavný analytik Volksbank Slovensko Vladimír Vaňo.

Porovnanie trhových výnosov dlhopisov splatných do piatich rokov
  výška úrokov
krajina aktuálna pred pol rokom
Nemecko 0,57 0,81
USA 0,65 1,04
Fínsko 0,68 1,34
Francúzsko 1,06 1,69
Česko 1,23 2,53
Belgicko 1,34 2,42
Slovensko 1,79 3,20
Írsko 3,57 5,11
Španielsko 4,71 4,18
Taliansko 3,98 4,40
Portugalsko 7,06 14,11
Grécko 20,24 23,30

ZDROJ: NEXT FINANCE

Podobne situáciu hodnotí aj ministerstvo financií. „Slovensku sa v súčasnosti darí emitovať a predávať štátne dlhopisy pri rekordne nízkych výnosoch, čo znižuje náklady na jednotku štátneho dlhu,“ povedal Radko Kuruc, hovorca rezortu.

Nastala tak presne opačná situácia ako koncom minulého roka. Vtedy štát nedokázal predať žiadne dlhopisy a bol odkázaný na financovanie cez štátne pokladničné poukážky. Teda cenné papiere so splatnosťou do jedného roka.

„Oproti predošlým krízovým rokom sa darilo úspešnejšie emitovať v dostatočných objemoch aj dlhopisy s dlhou splatnosťou, čo bude šetriť úrokové náklady počas celej doby životnosti jednotlivých dlhopisov a výrazne zlepší rizikové parametre dlhového portfólia,“ potvrdil Kuruc. Ak by sa trend nízkych výnosov slovenských dlhopisov udržal dlhodobo, pocítia ho aj bežní ľudia na znižovaní úrokov pri hypotékach.

Podľa analytikov je viac dôvodov, pre ktoré sa na finančných trhoch predávajú slovenské dlhopisy za nízke úroky. „Slovenská ekonomika patrí medzi najrýchlejšie rastúce v rámci eurozóny. Navyše má stále nízke zadlženie a medzi investormi je považovaná za krajinu s nízkym rizikom nesplatenia dlhu,“ hovorí Prokop. Pri cenných papieroch štátov platí, že čím menej bezpečných dlhopisov je na trhu, tým nižšie výnosy sú investori ochotní akceptovať za ich kúpu. Voľných slovenských dlhopisov je na trhoch málo, lebo štát už dokázal predať všetky dlhopisy potrebné na financovanie tohtoročného rozpočtu.

Súčasná vláda nízke výnosy považuje za dôsledok pokračujúceho šetrenia. „Zníženie slovenskej rizikovej prirážky odzrkadľuje najmä dôveru ratingových agentúr a dlhopisových investorov v kredibilitu plánu vlády ozdraviť verejné financie a znížiť deficit štátneho rozpočtu,“ povedal Vaňo.

© Autorské práva vyhradené

44 debata chyba