Slovensko zdvojnásobuje misiu v Afganistane

Slovenská vláda po roku otáľania ustúpila tlaku Severoatlantickej aliancie a do nestabilného Afganistanu pošle ďalších 52 vojakov. Navyše s rastúcim napätím v Kosove pred blížiacim sa rozhodnutím OSN o juhosrbskej provincii vychádza v ústrety Srbom a posilňuje postavenie vojakov, aby ich mohli chrániť pred útokmi kosovských Albáncov. Zároveň tam na pol roka pôjdu dva vojenské vrtuľníky. Nahradia tak české stroje, ktoré idú na generálnu opravu.

16.10.2007 07:28
Slovenskí vojaci Foto:
Misia vojakov slovenskej armády.
debata

Počet slovenských vojakov v Afganistane sa zdvojnásobí napriek vyhláseniam premiéra Roberta Fica, že ho nikto nebude vydierať morálnymi apelmi na posilnenie jednotky v Afganistane a predsedu SNS Jána Slotu, že „slovenskí vojaci sú tam zakopaní ako takí krtkovia.“ Od budúceho roka nebudú v Afganistane iba „stavbári“, ako ich nazval pred časom Fico, ale aj ozbrojení vojaci.

Časť z nich bude strážiť v rámci holandskej jednotky so zbraňou v ruke leteckú základňu Tarit Kowt v nepokojnej provincii Uruzgan. Navyše títo vojaci by mali byť k dispozícii veliteľom NATO. Pri nepredvídaných udalostiach ich budú zrejme môcť preveliť aj inam. Po novom by misia nemala byť nijako časovo obmedzená. Mandát bude platiť až do konca misie ISAF, teda aj 20 rokov.

Vyslanie ďalších vojakov musí odobriť slovenský parlament. Problémy pri schvaľovaní sa však neočakávajú. Koaličný Smer by mal návrh schváliť automaticky, pretože zmenu mandátu navrhuje minister za ich stranu. HZDS ako druhý koaličný partner dlhodobo podporuje vysielanie vojakov do zahraničných misií. Štrajkovať v parlamente by mohla Slovenská národná strana. Jej predsa Ján Slota sa niekoľko ráz vyslovil proti vojenským misiám, najmä Afganistanu, a spochybnil význam celej misie ISAF.

Podpredseda SNS Rudolf Púčik, ktorý má na starosti obrannú politiku, však akékoľvek pochybnosti odmietol. „SNS plne súhlasí s posilnením našej prítomnosti v Afganistane. Vychádza to zo záväzkov k NATO, ktoré si zodpovedne plníme“ uviedol Púčik. Zároveň dodal, že pre jeho stranu je dôležitejšia misia v Kosove. „Bol by som spokojnejší, keby bolo v Kosove čo najviac vojakov zo Slovenska, ktorí by chránili Srbov pre útokmi kosovských Albáncov,“ konštatoval Púčik. Ako dodal, existuje veľké riziko, že v blízkom čase dôjde k ohrozeniu života, zdravia či majetku Srbov.

Keby sa aj SNS zasekla, môže pomôcť opozícia. Najväčšia opozičná strana SDKÚ totiž presadzovala zahraničné misie ešte vtedy, keď bola pri moci. „Rôzne vyhlásenia nestačia, je potrebné k bezpečnosti aj reálne prispieť, preto s tým v strane principiálne nebudeme mať problém,“ konštatoval poslanec SDKÚ a exminister obrany Martin Fedor.

Ako dodal, tlak NATO na plnenie záväzkov je enormný a zrejme si aj premiér Fico uvedomil, že silácke reči proti NATO nemajú šancu na úspech. „Ešte som zvedavý, či Fico pôjde dva razy do Afganistanu, aby sa osobne presvedčil o bezpečnosti, ako to urobil pri presune vojakov z Kábulu na juh do Kandaháru,“ uzavrel Fedor.

Na budúci rok bude oficiálne v Afganistane 111 vojakov. Z nich bude 57 ženistov, 35 bude strážiť letisko, osem zdravotníkov bude pracovať v českej poľnej nemocnici a zvyšní vojaci budú na veliteľstvách a výcvikových strediskách. Ročne misia vyjde Slovensko na viac ako 355 miliónov korún. Tento rok stál Afganistan polovicu.

Zmeny sa uskutočnia aj v Kosove. Okrem dvoch dopravných vrtuľníkov dostanú štyridsiati slovenskí vojaci v Kosove aj viac právomocí. Doteraz boli skôr iba pozorovatelia, ale po novom budú môcť proti nepokojom zakročiť aj silou. Mali by chrániť najmä Srbov pred útokmi Albáncov.

debata chyba