Slovensko zlyháva v prístupe k antikoncepcii

Slovensko podľa aktivistov zlyháva v zabezpečovaní prístupu k antikoncepčným prostriedkom. Upozornili na to v správe mimovládne organizácie, Možnosť voľby, Občan, demokracia a zodpovednosť a Centrum pre reprodukčné práva v New Yorku.

06.04.2011 17:00
perióda - antikoncepcia - hormonálna - žena -... Foto:
Ilustračné foto
debata (6)

Podieľala sa na nej aj regionálna manažérka a právna poradkyňa pre Európu v Centre pre reprodukčné práva v New Yorku Christina Zampas.

Podľa Šarloty Pufflerovej z občianskeho združenia Občan, demokracia a zodpovednosť by antikoncepcia mala byť hradená zo zdravotného poistenia.

„Vláda si neplní svoje záväzky, ktoré sa týkajú zabezpečenia finančne dostupnej antikoncepcie aj komplexných informácií o nej,“ upozorňuje právna poradkyňa pre Európu z Centra pre reprodukčné práva v New Yorku Adriana Lamačková.

Ženy samy vnímajú sťažený prístup k antikoncepcii ako obmedzujúci. Fakt, že si za antikoncepciu musia platiť, vyznieva ešte naliehavejšie v kontexte toho, že v našej spoločnosti sú ženy tie, ktoré sú najviac ohrozené chudobou alebo aspoň zarábajú omnoho menej ako muži.

Argument, že Slovensko na to momentálne nemá peniaze, podľa Pufflerovej neobstojí. Dôsledky nechcených tehotenstiev, náklady na interrupcie a starostlivosť o nechcené deti ešte nikto nevyčíslil, rovnako ako neexistujú dôveryhodné čísla o užívaní antikoncepcie. „Prieskumy sa robili niekedy možno pred 20 rokmi a štát chce teraz povedať, že si to nemôžme dovoliť alebo že sa to neoplatí. Opak môže byť pravdou,“ vraví Pufflerová.

V Holandsku je antikoncepcia plne hradená už od 70. rokov. Kým u nás ju podľa dostupných údajov užíva len 22,3 percenta žien, v Holandsku je to 60 percent. Muži sa zas v istom veku rozhodnú pre sterilizáciu.

Slovensko má podľa Lamačkovej aj vážny problém so sexuálnou výchovou na školách. „Buď vôbec neexistuje a keď aj existuje, tak je väčšinou minimálna, obmedzuje sa len na informácie o anatómii a o reprodukčných orgánoch,“ vraví Lamačková. Upozornila, že je to dôsledok vplyvu predstaviteľov katolíckej cirkvi, ktorá vplýva aj na politické rozhodovanie.

„Akékoľvek snahy a aktivity, ktoré smerovali k zlepšeniu sexuálneho a reprodukčného zdravia a práv na Slovensku, zostali zastavené práve následkom zásahu ovplyvňovania zo strany oficiálnych predstaviteľov katolíckej cirkvi, predovšetkým Konferencie biskupov Slovenska,“ tvrdí Lamačková. Podľa nej sa tento vplyv podpísal aj pod Národný program sexuálneho a reprodukčného zdravia, ktorý sa už niekoľko rokov stále iba pripravuje.

6 debata chyba