Slovenský hasič chodí do Budapešti prežiť. A víťazit

Slovenský hasič Vlastimil Tomovič chodí do Budapešti prežiť a popritom aj víťaziť. Teraz sa stal tretí raz po sebe víťazom maďarskej verzie prestížnej súťaže Najtvrdší hasič prežije v kategórii nad 40 rokov. Rovnaký výsledok dosiahol nedávno aj na súťaži v Rakúsku.

06.06.2009 17:35
Hasič Foto: ,
Spolu s Vlastimilom Tomovičom (na snímke) v Budapešti uspel aj Rastislav Pecník z Bratislavy, skončil na druhom mieste. Adrián Ficík z Košíc bol tretí.
debata

Aj keď si Tomovič každé víťazstvo váži, za najdôležitejšie považuje „prežitie“ v súťaži. „Pre hasiča niet väčšej potupy, ako keď sa vzdá. Ja som sa ešte na nijakej súťaži nevzdal, aj keď mi nebolo vždy ľahko,“ hovorí hasič z Trnavy. Merať si sily s inými profesionálmi chodí po celej Európe už desať rokov. Súťaže o najtvrdšieho hasiča mu vyhovujú, pretože sa najviac približujú tomu, s čím sa hasiči stretávajú v každodennej praxi. „Súťažíme v rozvíjaní hadíc v behu, udieraní šesťkilovým kladivom, prenášaní 80-kilogramovej figuríny, preliezaní bariéry pomocou lana, vo výstupe na vežu so záťažou, ale aj v zdolávaní jedenásťposchodovej budovy Paláca umenia v Budapešti, všetko v niekoľkokilovej hasičskej výbave,“ približuje súťažné disciplíny, ktoré musia hasiči absolvovať len s minimálnymi prestávkami. Trnavský hasič Vlastimil Tomovič ich v Budapešti zvládol najlepšie. Potvrdil tak, že patrí k európskej špičke hasičov záchranárov. Aj keď konkurencia sa medzi hasičmi v jeho vekovej kategórii zužuje. „Mne je jedno, či mám päť alebo desať súperov, radosť z úspechu mám vždy rovnakú,“ dodáva trnavský hasič.

Len perfektná fyzická pripravenosť však podľa Tomoviča na víťazstvá nestačí. „Kondícia je potrebná, ale toto je aj o určitej taktike. Záleží aj na takých maličkostiach, akým spôsobom človek uchopí rebrík, ostatní to potom odpozerajú,“ prezrádza niečo zo svojich predností. Tie sú výsledkom množstva absolvovaných súťaží, z ktorých si vždy odniesol novú skúsenosť. Ako však hovorí, úplne najťažšie na súťažiach je nájsť si čas a energiu chodiť na ne. Reprezentovať Slovensko v prípade hasičov znamená aj zháňať si sponzorov, prípadne siahnuť aj na svoju výplatu.

Slovákom sa v Budapešti darilo aj v kategórii nad 30 rokov. Rastislav Pecník z prezídia Hasičského a záchranného zboru v Bratislave skončil na druhom mieste, Adrián Ficík z U.S. Steel Košice bol tretí. Medzi kolektívmi skončili Slováci na desiatom mieste spomedzi 21 družstiev. „Určite patríme k európskej špičke, tento výsledok vznikol po zrátaní dosiahnutých časov. Našou nevýhodou bolo, že nemáme súťažiacich v mladších vekových kategóriách,“ vysvetľuje Tomovič. Dodáva, že tak trochu mladších kolegov aj chápe. Kto si chce merať sily na medzinárodnej úrovni, musí nielen na sebe dlhodobo pracovať, ale aj si veľa odriekať.

debata chyba