Slovenský zákon stále považuje zviera za vec

Zákon o ochrane zvierat, po ktorom už roky volajú mimovládne organizácie, musí ešte počkať. Aj keď je Slovensko jednou z posledných krajín Európskej únie, ktorá zviera stále definuje iba ako vec, zmenu sa zatiaľ nepodarilo presadiť.

20.02.2012 16:00
psy, útulok, búdy, týranie Foto:
Ilustračné foto
debata (8)

Poslanecký návrh zákona ministerstvo odmietlo. Minulý týždeň sa však aspoň dohodlo, že v rámci rezortu vznikne pracovná skupina zložená z odborníkov a ochranárov, ktorá bude pracovať na príprave nového zákona.

„Mali by v nej byť zástupcovia občianskych združení a ministerstva, právnici a naša skupina poslancov na zlepšenie legislatívy na ochranu zvierat,“ hovorí poslankyňa Tatiana Rosová (SDKÚ). K návrhu, ktorý spolu s kolegami predložila vlani, malo podľa nej ministerstvo zásadné výhrady. Napríklad pochybnosti, či ho vôbec treba.

„Prijatie zákona o ochrane zvierat je veľmi komplikovaná vec. Na jeho tvorbe sa musí podieľať viacero rezortov, inštitúcií a organizácií,“ povedal Juraj Kadáš, hovorca ministerstva pôdohospodárstva, pod ktorý problematika spadá. Na otázku, ako rezort vníma, že Slovensko zostalo v tejto legitímnej téme na chvoste Európskej únie, sa už vyjadrovať nechcel.

Podľa Juraja Eliáša zo Slovenskej aliancie ochrancov zvierat nie je prijatie zákona o ochrane zvierat zložité a nekladie ani veľké nároky na rozpočet. „No nie je politickou prioritou dneška,“ myslí si. Upozorňuje, že neexistencia právnej normy spôsobuje mnohým zvieratám utrpenie, ktoré nemožno prehliadať. „Nie sú páky na to, aby človek, ktorý sa k nim správa akokoľvek kruto, bol regulárne odsúdený.“ Podľa neho je výchovne deštruktívne, ak už niektoré malé deti upálenie mačaťa či vláčenie psa za idúcim autom nepovažujú za prehrešok.

Ešte horšie je to v prípade hospodárskych zvierat. Slovensko dokonca stále nepodpísalo ani Dohovor Rady Európy o ochrane spoločenských zvierat. Ten im priznáva status cítiaca bytosť, zatiaľ čo podľa našich zákonov sú stále iba „veci“, s ktorými sa potom tak aj nakladá. Jediná právna norma, ktorá túto problematiku rieši, je zákon o veterinárnej starostlivosti z roku 2007. „Aj ten však na zviera väčšinou pozerá ako na súčasť potravinového reťazca,“ upozorňuje Rosová.

Ochrany zvierat sa síce týkajú viaceré vyhlášky, ale kontrola nefunguje a tak sa často porušujú. Uzákonilo sa napríklad, že túlavé zvieratá môžu odchytávať len určené organizácie s povolením, no aj tak sa stáva, že to v obci robí šarha. Platiť by malo i povinné čipovanie zvierat alebo to, že ich nemožno usmrtiť len preto, že ich niet kam umiestniť. Napriek tomu sa u nás v niektorých karanténnych staniciach stále usmrcuje množstvo psov, ak si ich do pár dní nikto nevezme do opatery.

V Česku je už niečo také neprípustné. „Podľa zákona by lehota na držanie v karanténnej stanici mala byť 60 dní, niekde však psy utrácajú už po piatich či siedmich dňoch. Nedodržiava sa ani povinné čipovanie, väčšinou so zdôvodnením, že na to niet peňazí,“ potvrdila predsedníčka Slobody zvierat Pavla Dugovičová.

Súčasná legislatíva nie je dostačujúca, ale situácia by bola lepšia, keby sa kontrolovalo aspoň to, čo má platiť. Preto je dôležité, aby sa zaručila vymožiteľnosť nového zákona. „Pokiaľ sa nebude dodržiavať, môže byť napísaný aj zlatými písmenami a nič sa nezmení,“ hovorí Dugovičová.

Mimovládne organizácie podľa nej iniciatívu poslaneckej skupiny vítajú, aj keď upozornili, že niektoré veci v ich navrhovanom zákone chýbajú. No sú radi, že sa v tej veci konečne aspoň niečo deje.

Iniciátori zákona chcú, aby sa doň premietli pozitívne časti starých noriem, ktoré by sa doplnili o nové ustanovenia. Tak by sa legislatíva sprehľadnila a nebola by roztrúsená do rôznych vyhlášok ako dnes.

Čo by mal obsahovať zákon o ochrane zvierat

  • charakterizovať zviera ako cítiacu bytosť, nie vec ako doteraz

    zaručovať zvieratám ich základné životné potreby, dôstojný život a smrť

    • riešiť chov a ochranu hospodárskych, voľne žijúcich, exotických, kožušinových a pokusných zvierat
    • chrániť zvieratá pred týraním a pri preprave
    • stanoviť jasné postihy za porušenie zákona a dbať na ich vymožiteľnosť
    • zákaz používať zvieratá ako ceny v súťažiach
    • povinnosť obce mať útulok, ktorého súčasťou je karanténna stanica
    • zákaz usmrcovania zvierat z dôvodu, že ich niet kam umiestniť
    • zákaz usmrcovania spoločenských zvierat (napr. psov a mačiek) za účelom ich konzumácie
    • zabrániť ilegálnemu chovu zvierat
    • celoročný zákaz držania psov na reťaziach, cirkusov so zvieratami a kožušinových fariem
    • zákaz transportu živých jahniat, prepravu zvierat určených na jatky obmedziť na osem hodín, úplný zákaz klietkového chovu sliepok
    • povinnosť identifikácie každého psa mikročipom
8 debata chyba