Novelu ústavy, lacnejší benzín či daň pre banky. Aj to žiada tieňová vláda

Opozičný Smer chce do slovenskej ústavy zakotviť, že Slovensko uznáva len individuálne, teda nie kolektívne práva príslušníkov národnostných menšín. "Európske právo nepriznáva kolektívne práva, v maďarskej ústave sa zjavuje," vyhlásil po rokovaní tieňového kabinetu Smeru podpredseda strany Marek Maďarič. Túto reakciu Smeru vyvolalo prijatie nového znenia maďarskej ústavy.

27.04.2011 14:22
Robert Fico Foto:
Predseda Smeru Robert Fico.
debata (41)

Maďarič je sklamaný z toho, ako slovenská vláda postupuje vo vzťahu k Maďarsku. „Som presvedčený, že pán Mikuláš Dzurinda a pani Iveta Radičová dali prísľub maďarskej strane, že slovenská vláda nebude komentovať maďarskú ústavu,“ obvinil vrcholových vládnych predstaviteľov. Myslí si, že práve sused krajiny, ktorá smeruje k autoritárskemu režimu, by mal hlasno kričať a upozorňovať na to, čo sa v nej deje.

Presné znenie novely zatiaľ nie je známe, podľa Maďariča sa precizuje, bude však do parlamentu doručené do piatka 29. apríla, aby sa o nej mohlo rokovať na najbližšej riadnej schôdzi parlamentu, ktorá sa začne 17. mája.

Na zmenu ústavy je v parlament potrebná trojpätinová väčšina, Smer by o správnosti svojich predstáv teda musel presvedčiť aj koaličných poslancov. Maďarič im odkázal, že po schválení a podpísaní maďarskej ústavy prezidentom je neskoro len na deklarácie a treba prijať konkrétne opatrenia. V novej maďarskej ústave sa píše, že Maďarsko nesie zodpovednosť za osud zahraničných Maďarov a bude podporovať ich snahy o uplatňovanie kolektívnych práv.

Smer do parlamentu opätovne predloží aj novelu zákona o štátnom občianstve. Chce ňou dosiahnuť, aby o slovenské občianstvo neprichádzali všetci ľudia, ktorí získajú cudziu štátnu príslušnosť. O slovenský pas by mali prísť len ľudia, ktorí sa stali občanmi inej krajiny bez reálnej väzby na ňu, napríklad ako to umožňuje súčasné znenie maďarského zákona o občianstve.

Predseda Smeru Robert Fico zároveň vyzval koalíciu, aby hrozbu straty občianstva zo zákona nevynímala, pretože sa ukázala ako účinná hrádza pred masovými žiadosťami o maďarské občianstvo.

Smer: Vláda nerokuje, lebo sa bojí odborárov

Radičovej vláda presunula svoje tohtotýždňové rokovanie zo stredy na štvrtok, pretože sa bojí protestu odborárov pred úradom vlády, myslí si Fico. „Vláda, ktorá sa bojí ľudí, nemá byť čo vládou. Ak zmenili rokovací deň zo stredy na štvrtok len preto, aby neboli konfrontovaní s ľuďmi, ktorí majú iný názor ako pravicová vláda, je to prejav strachu, ktorý v žiadnom prípade nepatrí vláde,“ povedal expremiér.

Dôkazy, že zmena rokovacieho dňa súvisí s protestom, Fico neposkytol, povedal len, že je to evidentné a na zmenu termínu neexistujú žiadne vážne dôvody. „Nevidíme na to iný dôvod, prečo by to urobili. Čo ešte naháňajú šibačov? Ešte vajíčka rozdáva Iveta Radičová?“ pýtal sa Fico. Hovorca predsedníčky vlády Rado Baťo v utorok 26. apríla informoval, že legislatívny proces sa posunul, keďže členovia vlády za svoje rezorty zvyčajne predkladajú materiály v piatok a v pondelok, ktoré boli tentoraz sviatočné.

Odborári dpred úradom vlády protestujú proti návrhu zákonníka práce, v čom ich podporuje aj Smer. Fico si myslí, že zákonník ide jednostranne v ústrety zamestnávateľom. Predstaviteľov odborárov prijala aj premiérka.

Tieňový kabinet Smeru sa na zasadnutí dohodol na sérii zákonov, ktoré predloží do parlamentu. Strana chce znižovať ceny benzínu, dane, zaviesť tzv. bankovú daň, novelizovať ústavu aj zmeniť systém fungovania prokuratúry. Všetkými týmito návrhmi sa bude parlament zaoberať na svojej májovej schôdzi.

41 debata chyba