Smer nakoniec SMK pri novele o učebniciach nepodržal

Ficov Smer nepodržal SMK v prípade novely, ktorá rieši podobu geografických názvov v učebniciach pre maďarské školy. SMK ho v školskom parlamentnom výbore nepresvedčila, aby podporil jej pozmeňujúci návrh k novele školského zákona. Hlasy Smeru pritom pomohli SMK na poslednej schôdzi, keď parlament posunul novelu od SMK do ďalšieho kola schvaľovania

14.11.2008 14:09
Robert Fico Foto:
Premiér a predseda najsilnejšej vládnej strany Smer Robert Fico
debata

Poslankyňa za Smer Oľga Nachtmannová povedala, že už nechcú, aby sa úprava geografických názvov dostala do zákona. „Myslíme si, že nie je treba čiastočne problém dávať priamo do zákona, lebo keby sa všetko riešilo v zákone, povedzme si, bola by to obrovská kniha,“ uviedla Nachtmannová. 

Podľa Nachtmannovej Smer posunul novelu do druhého čítania, aby sa o probléme diskutovalo. Tvrdí, že Smeru postačuje rozhodnutie ministra školstva Jána Mikolaja, aby bol názov najprv v prvom páde slovenčiny a za lomkou v maďarčine. „Toto sa nám zdá racionálne riešenie,“ dodala Nachtmannová.

„SMK vie, že pôvodnú novelu musí rozšíriť a vyriešiť aj písanie názvov v slovenčine,“ tvrdí poslanec László Szigeti. Na školskom výbore preto predložili pozmeňujúci návrh, podľa ktorého by sa zemepisné názvy písali v maďarčine a v zátvorke po slovensky. Ak by sa ďalej vyskytli v texte, mali byť iba v maďarčine a na koniec učebnice sa mal dávať prekladový slovník. Keďže návrh nepodporili koaliční poslanci, ktorí majú vo výbore väčšinu, SMK neuspela. Podľa Szigetiho SMK chce získať podporu pre novelu.

„Budeme hľadať spojencov, aby sme našu novelu prijali,“ vyhlásil Szigeti. Tvrdí, že SMK vie, že musí rozšíriť pôvodnú novelu a vyriešiť písanie názvov v slovenčine. Pôvodne totiž navrhli, aby geografické názvy boli len v jazyku národnostnej menšiny. Mikolajovo nariadenie im nepostačuje, považujú ho za zlé. „Toto riešenie je pre nás od samého začiatku neprijateľné,“ dodal Szigeti. 

Podporu nezískali ani pozmeňujúce návrhy KDH a SDKÚ

Na zasadnutí školského výboru podali pozmeňujúce návrhy aj ďalšie dve opozičné strany – KDH a SDKÚ. Rovnako ako SMK nezískali dostatočnú podporu. Martin Fronc z KDH chcel, aby za maďarskými názvami išli slovenské názvy v zátvorkách. Tatiana Rosová z SDKÚ požadovala, aby boli najprv názvy v maďarčine a za nimi „v primeranej podobe“ v štátnom jazyku. 

Poslanci budú môcť predložiť pozmeňujúce návrhy aj priamo v pléne počas rozpravy k novele. O tom, či novelu schvália alebo zamietnu, rozhodnú na schôdzi, ktorá sa začne 25. novembra. 

Sporné učebnice vlastivedy a dejepisu pre školy s vyučovacím jazykom maďarským vyvolali napätie aj v slovensko-maďarských vzťahoch. Maďarská strana kritizovala, že Slovensko obmedzuje používanie maďarského jazyka. Zemepisné názvy uvádzajú v slovenčine, do maďarčiny sú preložené v prekladovom slovníku na konci knihy. Podľa SMK učebnice narúšajú status quo v oblasti menšinových práv, ktoré vláda sľúbila dodržiavať.

debata chyba