Smer navrhne za prokurátora Trnku aj Čentéša, žiada tajnú voľbu

Smer chce po 15. januári zvolať mimoriadnu schôdzu parlamentu, ktorej jediným bodom bude voľba generálneho prokurátora. Strana požaduje tajné hlasovanie. "Ak to tak je, že vládna koalícia má dôveru, má 79 hlasov a súčasne majú kandidáta, ktorá sa nazýva pán Čentéš, myslíme si, že by nebolo vhodné čakať až do mája, kedy prvýkrát reálne môžeme voliť generálneho prokurátora a k tejto voľbe je potrebné pristúpiť čo najrýchlejšie," vyhlásil na tlačovej konferencii Fico.

03.01.2011 15:55 , aktualizované: 20:08
Robert Fico Foto:
Predseda Smeru Robert Fico
debata (90)

Poslanci za Smer navrhnú dvoch kandidátov, Dobroslava Trnku aj Jozefa Čentéša, ktorí boli v poslednom období prezentovaní ako dvaja najvážnejší adepti na post.

Najbližšia schôdza Národnej rady SR sa začína 1. februára tohto roka, funkčné obdobie súčasného prokurátora Trnku sa končí 2. februára 2011. Z tohto dôvodu chce strana o novom generálnom prokurátorovi rozhodnúť skôr na základe 30 podpisov poslancov za Smer. „Nie je možné, aby Národná rada SR nechala voľne uplynúť termín, do ktorého generálny prokurátor reálne sedí vo svojej funkcii a potom čakať tri, štyri mesiace na to, kým dôjde k zmene rokovacieho poriadku Národnej rady SR a k voľbe generálneho prokurátora verejnou voľbou,“ uviedol Fico.

Koalícia trvá na avizovanom postupe

Koaliční lídri sa dohodli na zmene voľby na tajnú v decembri 2010 po tom, čo sa ani na tretí pokus nepodarilo za generálneho prokurátora zvoliť žiadneho z koaličných kandidátov. Pri štvrtej voľbe poslanci vládnej štvorky využili obštrukciu a znemožnili tak znovuzvolenie Dobroslava Trnku, za ktorého hlasovali poslanci za SNS a Smer.

Koalícia trvá na postupe pri voľbe generálneho prokurátora, o ktorom hovorila na sklonku roka 2010. Stále má ambíciu hlasovanie odtajniť. V spoločnom stanovisku to deklaruje premiérka Iveta Radičová a predsedovia strán z koaličného štvorlístka – Mikuláš Dzurinda z SDKÚ, Richard Sulík z SaS, Ján Figeľ z KDH a Béla Bugár z Mosta-Híd.

Návrh predsedu Smeru Roberta Fica na januárovú mimoriadnu schôdzu k tajnej voľbe považujú za odpútavanie vlády od riešenia naliehavých problémov občanov, od plnenia vládneho programu, ako aj o snahu narúšať jednotu vládnej koalície.

„Vládna koalícia sa na sklonku roka dohodla na spoločnom postupe prípravy zmeny postavenia generálneho prokurátora a jeho voľby, ktorý platí a bude realizovaný,“ uviedli koaliční lídri a premiérka. Avizovanú aktivitu Smeru považujú za „neefektívne mrhanie času, peňazí a energie“, ktorú chce vláda venovať riešeniu naliehavých problémov SR.

Hruśovský: Smer sa bez Sulíka nepohne

Smer môže iniciovať zvolanie mimoriadnej parlamentnej schôdze, no voliť generálneho prokurátora na nej bude len ťažko. Predseda poslaneckého klubu KDH a podpredseda Národnej rady SR Pavol Hrušovský upozorňuje, že voľba je závislá od šéfa parlamentu Richarda Sulíka (SaS).

„Predseda NR SR zatiaľ nevyhlásil voľby, ani nestanovil termín, dokedy možno predkladať návrhy na kandidátov a on jediný je oprávnený stanoviť tieto termíny,“ povedal Hrušovský. Na voľbu generálneho prokurátora tým pádom nie sú splnené zákonné podmienky.

Na vyhlásenie volieb predsedom parlamentu následne podľa zákona nadväzuje zasadnutie ústavnoprávneho výboru a vypočutie kandidátov. Smer vyhlásil, že iniciuje po 15. januári mimoriadnu schôdzu parlamentu, ktorej jediným bodom bude voľba generálneho prokurátora. Strana požaduje tajné hlasovanie. Poslanci za Smer chcú navrhnúť dvoch kandidátov, Dobroslava Trnku aj Jozefa Čentéša, ktorí boli v poslednom období prezentovaní ako dvaja najvážnejší adepti na post.

„Otázkou je, či kandidáti spĺňajú podmienky na voľbu,“ pripomína Hrušovský. Ako bude KDH postupovať, Hrušovský zatiaľ nechce predbiehať. „Počkáme si na ďalší vývoj a politicky aj stranícky prerokujeme túto situáciu,“ uviedol predseda poslaneckého klubu KDH.

Predseda poslaneckého klubu SaS Jozef Kollár sa nedomnieva, že je potrebné naletieť na politické hry predsedu Smeru Roberta Fica. „Pokiaľ to myslí vážne, pýtam sa, koľko hlasov Fico garantuje pre Čentéša,“ povedal Kollár. Ako sa na prípadnej mimoriadnej schôdzi budú správať poslanci za SaS, nechcel v tomto čase Kollár hovoriť. Určite zasadne Koaličná rada, preto si počká na politickú dohodu, aký bude postup vládnej koalície v takomto prípade. Reagovať na novú situáciu odmietol predseda poslaneckého klubu SDKÚ-DS Jozef Mikuš.

„Koalícia sa svojím spôsobom dohodla o ďalšom postupe pri generálnom prokurátorovi, viac k tomu nemám čo povedať,“ konštatoval Mikuš. Odmieta kritiku Smeru-SD, že koalícia chce o novom prokurátorovi rozhodovať až po uplynutí funkčného obdobia súčasného. „To nie je problém, zákon na takúto možnosť pamätá,“ uviedol Mikuš.

90 debata chyba