Smer potvrdil Pozsony v učebniciach

Minister školstva Ján Mikolaj (SNS) by si mal zaobstarať veľký maďarský slovník. Do učebníc pre menšinu totiž musí vrátiť maďarské názvy slovenských miest, riek a pohorí. Preložiť však môže len "vžité" pomenovania.

03.02.2009 17:35 , aktualizované: 19:13
Parlament, poslanci, NR SR Foto:
Ilustračné foto
debata

Parlament prelomil ústavnou silou 106 hlasov prezidentovo veto pri učebnicovom zákone. Stalo sa tak vďaka Smeru, ktorý sa pridal k SMK a opozícii. Ficova strana sa tak v prípade dvojjazyčných názvov postavila proti SNS, HZDS a prezidentovi Ivanovi Gašparovičovi.

„Hanba!“ zaznelo z poslaneckých lavíc SNS po prijatí zákona. Šéf národniarov Ján Slota krátko potom obvinil Smer, že uzavrel obchod s SMK. „Možno že za Lisabonskú zmluvu,“ pripomenul Slota, že SMK ako jediná opozičná strana pomohla vláde schváliť tento dokument.

Smer obchod so Stranou maďarskej koalície odmietol. „Poslanci Smeru dostali voľnú ruku,“ tvrdil šéf parlamentu Pavol Paška (Smer). Práve Paška presadil do návrhu SMK zmeny, ktoré sa podľa ministerstva školstva nedajú zaviesť do praxe.

DISKUSIA: Je správne, že Smer hlasoval za dvojjazyčné názvy?

V učebniciach bude najskôr Pozsony, až potom v zátvorke Bratislava. Teda prvý bude maďarský a potom slovenský názov. Pôjde však len o vžité pomenovania, ktoré sa knihách vyskytovali v rokoch 2002 a 2006, teda v čase, keď ešte Mikolaj nebol ministrom. Práve národniarsky šéf rezortu nariadil vymazať maďarské geografické názvy z učebníc.

Ministerstvo školstva tvrdí, že nie je možné celkom určiť, ktoré sú to vžité názvy. Podpredseda SMK József Berényi uviedol, že keď bude mať minister vôľu, zákon naplní. „Použijem príklad. Aj v cestnom zákone sú povinné zimné gumy len pri súvislej vrstve snehu. Je to na posúdení policajtov, kedy taká situácia nastane“ konštatoval Berényi.

Zákon skončí na Ústavnom súde. Podanie už pred hlasovaním avizovala SNS. „Ak sa vo vás neozve svedomie, našťastie právne možnosti nekončia v poslaneckej sále,“ vyhlásil šéf národniarskeho klubu Rafael Rafaj. Proti zákonu bolo aj HZDS. Koaličná kríza však zrejme nehrozí.

Už v pondelok sa totiž koaliční partneri zhodli na tom, že dvojjazyčné názvy nie sú vo vládnom programe. Podľa premiéra Roberta Fica (Smer) tak postup jeho strany nie je porušením Koaličnej zmluvy.

debata chyba