Soboňa nezíska Kúpele Sliač a Kováčová

Privatizér Kúpeľov Sliač a Kováčová z roku 1995 Viliam Soboňa nedostane kúpele späť. Soboňa sa od roku 1999 súdi s Fondom národného majetku, ktorý privatizáciu zrušil. Soboňova firma Corvas, ktorá akcie kupovala, však smeruje k zániku. Vyplýva to z rozhodnutia Ústavného súdu, ktoré obe strany dostali v týchto dňoch. Iné súdy musia verdikt rešpektovať. Ak Corvas zanikne, súvisiace súdy sa skončia a fond môže pre chátrajúce kúpele nájsť kupca.

23.02.2008 07:00
Viliam Soboňa. Foto:
Viliam Soboňa nedostane kúpele späť.
debata

„Bol by to balzam na duši. Akcie kúpeľov by sa konečne mohli predať niekomu, kto by sa o kúpele postaral lepšie ako štát,“ reaguje riaditeľ kúpeľov Sliač Rudolf Očenáš. Spor o kúpele je posledným väčším procesom z čias mečiarovej privatizácie. Súd konštatoval porušenie základného ústavného práva fondu na spravodlivé súdne konanie senátu Najvyššieho súdu vedeného Jozefom Štefankom. Verdikt senátu z novembra 2005 spôsobil, že Corvas sa opäť zapísal do obchodného registra a o kúpele sa súdil ďalej. Senát zrušil už právoplatný verdikt Krajského súdu v Banskej Bystrici z júla 2004 o zamietnutí návrhu na vyhlásenie konkurzu na Corvas pre nemajetnosť, na základe ktorého bola firma vyškrtnutá z registra.

Corvas sa proti rozhodnutiu bystrického konkurzného súdu po vyše roku odvolal na Najvyšší súd, ktorý následne porušil ústavu. Ústavný súd totiž upozornil, že podľa vtedajšieho zákona o konkurze sa mohli odvolať len navrhovatelia, ktorými boli fond a samotné Kúpele Sliač a Kováčová. Corvas totiž obom subjektom dlžil niekoľko miliónov korún. Ústavný súd po zrušení verdiktu Najvyššieho súdu mu teraz vec vrátil. Podľa ústavného právnika Ernesta Valka sú súdy viazané nálezom Ústavného súdu a jeho nosnými dôvodmi, čo priznal aj samotný Najvyšší súd. „V tomto prípade Najvyšší súd musí odvolanie Corvasu odmietnuť,“ hovorí Valko.

Keďže Corvas sídli v hlavnom meste, Okresný súd v Bratislave by mal firmu vymazať z obchodného registra. Fond by následne mohol v hlavnom spore o 51 percent akcií kúpeľov požiadať Najvyšší súd o zastavenie osemročného konania pre zánik Corvasu. Soboňa, ktorý bol v mečiarovej vláde ministrom zdravotníctva, to nechcel komentovať a Pravdu odkázal na svojho právnika Tibora Piršla. Ten povedal, že to ,,nie je úplne tak, keďže odvolanie bolo podané aj zo strany osoby pána Soboňu." „Ak nie je príslušný Corvas, tak je príslušný Soboňa,“ povedal Piršel. Ústavný súd však konštatoval, že oprávnenými na podanie odvolania boli len fond a kúpele. Soboňa potvrdil, že Corvas, ktorý sídli na adrese advokáta Piršla, nepodniká.

Fond národného majetku teraz zvažuje, že podá návrh na Okresný súd v Bratislave, aby Corvas vymazal z registra. „Konkurzné súdy zasielajú rozhodnutie automaticky registrovým, ale toto je trochu zložitejší prípad. Najvyšší súd totiž v minulosti viac ráz povedal, že Corvas by mal existovať,“ dodáva podpredseda výkonného výboru fondu Daniel Lukáč. Fond sa o ďalšom postupe rozhodne na budúci týždeň.

Advokát Juraj Bizoň z kancelárie Bizoň&Partners, ktorý zastupoval fond na Ústavnom súde, zvažuje, že pred rozhodnutím Najvyššieho súdu o odvolaní Corvasu podá námietku zaujatosti voči sudcovi Štefankovi. Podľa Petra Prétiho z kancelárie predsedu Najvyššieho súdu bude súd robiť úkony k skončeniu veci hneď, ako dostane spis z konkurzného súdu v Banskej Bystrici.

debata chyba