Sociálna poisťovňa tají, čo kúpila za 6 miliónov

Úradníci Sociálnej poisťovne sa budú voziť na nových autách za takmer šesť miliónov korún. Poisťovňa ich v lete kúpila spolu sedem. Nechce však povedať, o aké značky ide a aká bola cena každého z nich. A to aj napriek tomu, že na ne minula verejné peniaze.

08.10.2007 08:36
Audi A4 Foto:
Ilustračné foto
debata

„Požadované informácie sú predmetom obchodného tajomstva,“ zdôvodnila hovorkyňa poisťovne Lýdia Výborná. O autách povedala len toľko, že ich budú používať „referenti z ústredia a pobočiek Sociálnej poisťovne“, čiže radoví úradníci.

Každé z nakúpených áut stálo v prepočte približne 843-tisíc korún. Sociálna poisťovňa ich kúpila od spoločnosti z Galanty. Tá však ponúka aj oveľa lacnejšie autá. Napríklad Škody Fabie do 350-tisíc korún, Octavie do 650-tisíc korún.

Ak poisťovňa kúpila sedem rovnakých áut, referenti poisťovne sa môžu voziť napríklad na Škode Superb 2,0 s vyšším stupňom tónovania skiel, s vyhrievanými sedadlami, s elektricky nastaviteľnými vyhrievanými spätnými zrkadlami a trojramenným koženým volantom. Spoločnosť, od ktorej poisťovňa nakupovala, ponúka za 840-tisíc korún auto práve v takejto výbave.

Úradníci z ostatných štátnych inštitúcií sa nevozievajú na takto vybavených a drahých autách. Ministerskí úradníci majú väčšinou k dispozícii Škody Fabie a Octavie, prípadne staršie volkswageny. Keď si dal nedávno minister školstva Ján Mikolaj kúpiť BMW za viac ako milión korún, premiér Robert Fico ho vyzval, aby sa auta vzdal.

„Ak obstaranie siedmich automobilov spolu v sume za 5,9 milióna korún s DPH považujete za drahý nákup, tak vám to nebudeme vyvracať,“ konštatovala hovorkyňa poisťovne. To, čo poisťovňa nakúpila, je podľa nej obchodným tajomstvom.

Úrad pre verejné obstarávanie to však nepovažuje za správny postup. „Nemôže byť tajomstvom, čo sa nakúpi za verejné prostriedky,“ zdôraznila hovorkyňa úradu Helena Fialová. Potvrdil to aj právnik Vladimír Pirošík.

Upozornil tiež na to, že neobstojí ani druhá výhovorka Sociálnej poisťovne. Výborná totiž tvrdí, že na Sociálnu poisťovňu sa vzťahuje výnimka z infozákona, vďaka ktorej nemusí informovať o rozhodnutiach týkajúcich sa prevádzky. Zákon jej však podľa Pirošíka prikazuje poskytovať všetky informácie, teda popri informáciách o jej rozhodnutiach aj informácie, ktoré sa týkajú jej prevádzky.

Podľa prezidentky Transparency International Slovensko Emílie Sičákovej-Beblavej by mala mať každá organizácia pravidlá, ktoré určia, kto môže mať v úrade aké auto. „Ide o to, aké stropy vedenie nasadilo pre referentov,“ dodala.

Výborná potvrdila, že Sociálna poisťovňa takúto smernicu má. Ani tú však nemôže zverejniť. „Príkaz je v súlade s existujúcimi zákonnými normami, ale je vnútorného charakteru,“ doplnila.

Sociálna poisťovňa hospodári s verejnými peniazmi, ktoré získava z odvodov od pracujúcich a ich zamestnávateľov a tiež od štátu. Od budúceho roka si bude môcť z vybratých peňazí ponechať o jednu miliardu viac ako dosiaľ. Jej správny fond sa má totiž zvýšiť na 5,2 miliardy korún. Mali by ísť najmä na nákup informačných systémov.

debata chyba