Sociálny systém vojakov a policajtov sa bude meniť

Štedrý sociálny systém pre vojakov a policajtov sa bude meniť. Aj keď ministri obrany a vnútra avizovali, že sociálne výhody im rušiť nechcú, zároveň pripúšťajú, že k nejakým zmenám dôjde. Posúvať by sa mohla veková hranica na poberanie výsluhových dôchodkov a uvažuje sa aj o zákaze súbehu penzií s platom od štátu.

16.04.2012 16:52
Martin Glváč Foto:
Minister obrany Martin Glváč pripravuje zmeny v sociálnom systéme vojakov.
debata (99)

„Pripravujeme zmeny, no určite chcem za každú cenu zachovať tie sociálne istoty, ktoré vojaci už majú,“ hovorí minister obrany Martin Glváč (Smer), podľa ktorého by sa konkrétnejšie návrhy mohli dostať už do programového vyhlásenia vlády. V súčasnosti o nich rokuje s Ozbrojenými silami a náčelníkom generálneho štábu Petrom Vojtekom.

Podľa Glváča bude dôležité prihliadnuť najmä na súčasnú ekonomickú situáciu a odhadnúť, čo si môže štát dovoliť. „Chcel by som zamedziť napríklad tomu, že dnes veľa ľudí odchádza z Ozbrojených síl do štátnej alebo verejnej správy a popri plate poberajú aj výhody sociálneho systému. To sa mi ale zdá neférové, lebo máme množstvo nezamestnaných,“ hovorí.

Pripúšťa aj debatu o posúvaní hranice odchodu do dôchodku. Tá je dnes pre príslušníkov silových rezortov nastavená na pätnásť rokov služby. Kabinet Ivety Radičovej (SDKÚ) ju v novele zákona, ktorú ale nestihol prerokovať, navrhoval stanoviť na 25 rokov služby, mal sa meniť aj princíp výpočtu výsluhových dôchodkov či rušiť osobitný systém valorizácie.

Čo z týchto plánov si osvojí nová vláda, bude podľa Glváča otázkou ďalších rokovaní. Ako však vraví, nutné bude vyriešiť aj otázku, či sa zavedené zmeny budú týkať aj súčasných, alebo len novoprichádzajúcich vojakov. „Ako právnik mám vždy problém s akoukoľvek retroaktivitou­,“ vraví.

Podobné plány má aj šéf rezortu vnútra Robert Kaliňák (Smer), pod ktorého spadá približne dvadsaťtisíc policajtov. „Budeme hľadať všetky možné spôsoby, aby sme dokázali sociálny systém stabilizovať a aby sa oň mohli oprieť či už policajti, alebo ostatní príslušníci ozbrojených zložiek na dlhé roky,“ hovorí s tým, že problémom sú najmä osobitné účty vojakov a policajtov na vyplácanie penzií, ktoré sú v žalostnom stave. „Keď som nastupoval v roku 2006, bol tento systém v mínuse 14,9 milióna eur, keď som končil bol v pluse 43,2 milióna eur. Dnes je opäť v mínuse. Verím, že podobne ako sa nám to podarilo v uplynulom období, tak aj teraz tú situáciu zastabilizujeme,“ vysvetľuje.

Ako však dodáva, stabilizácia stratového systému nemusí automaticky znamenať posúvanie hranice odchodu do penzie. Tvrdí, že ide skôr o marketing a v skutočnosti je tridsaťročných „dôchodcov-policajtov“ len pár. „Problém nesystémovosti je v tom, že keď nám odíde obrovské množstvo policajtov a na druhej strane ministerstvo neprijme dostatok nových, ktorí by do systému prispievali, systém sa zadlžuje,“ hovorí s tým, že za takýmto stavom v minulosti nestáli len masové odchody, ale aj politické čistky. Ako dieru napraviť, podľa neho napovedia až analýzy.

Policajní odborári tvrdia, že zmeny navrhované Radičovej vládou považovali za kompromis na hrane. „Ak by sme sa vrátili k časom, keď sme namiesto výberu robili nábory, bolo by to jednoznačne veľkou stratou a krokom späť,“ uviedol policajný odborár Miroslav Litva.

© Autorské práva vyhradené

99 debata chyba