Spojené štáty nezbankrotujú, politici sa o dlhu dohodli

Americkí politici po niekoľkých týždňoch dosiahli dohodu o zvýšení štátneho dlhu zo súčasných 14,29 bilióna dolárov a odvrátili hroziaci bankrot krajiny. Dohodu, o ktorej v nedeľu večer informoval v televíznom prejave prezident Barack Obama, ešte musí schváliť Kongres.

01.08.2011 05:36 , aktualizované: 07:59
Barack Obama Foto:
O dohode demokratov a republikánov zvýšiť dlhový strop informoval prezident USA Barack Obama.
debata (14)

Podporu dohode už vyjadril republikánsky šéf Snemovne reprezentantov John Boehner aj predák demokratickej väčšiny v Senáte Harry Reid. Bez dohody by Spojené štáty po 2. auguste boli bez peňazí.

„Chcem oznámiť, že šéfovia oboch strán dosiahli dohodu, ktorá zníži deficit a odvráti bankrot,“ uviedol Obama.

Dodal, že dohoda má dve časti. Prvá podľa neho obsahuje úspory jedného bilióna dolárov počas nasledujúcich desiatich rokov. Druhá potom zriaďuje komisiu v Kongrese, ktorá bude hľadať ďalšie škrty. Svoje návrhy predstaví v novembri, potom o nich rozhodnú zákonodarcovia. Celkovo by úspory mali predstavovať najmenej 2,5 bilióna dolárov.

Obama vyzval Kongres, aby dohodu podporil

Kongres o navýšení stropu pre štátny dlh začne pravdepodobne rokovať hneď v pondelok. Hoci k dohode z oboch strán sa dajú očakávať výhrady, vďaka podpore všetkých špičiek Kongresu je pravdepodobné, že prejde. „Chcem vyzvať zákonodarcov z oboch strán, aby urobili správnu vec a v nasledujúcich niekoľkých dňoch podporili túto dohodu svojimi hlasmi,“ uviedol Obama.

Americkí politici o navýšení stropu pre štátny dlh rokovali niekoľko týždňov. Republikáni svoj súhlas s ďalším zadlžovaním krajiny podmienili dohodou o rozsiahlych rozpočtových úsporách. Obe strany potom dlho neboli schopné nájsť spoločnú reč. K riešeniu sa začali blížiť až krátko pred hroziacim bankrotom krajiny, ktorá by bez navýšenia dlhu po 2. auguste nemala peniaze na úhradu všetkých svojich účtov.

Dohodu označujú za víťazstvo republikáni aj demokrati

Šéf snemovne Boehner označil dohodu za veľké víťazstvo republikánov. Plán totiž podľa neho neobsahuje nové dane, ktoré pôvodne Obama presadzoval a republikáni kategoricky odmietali. Šéf Bieleho domu tiež vo svojom prejave naznačil, že dohoda nie je blízka jeho srdcu, ale že viac v tejto chvíli nešlo robiť. Republikáni kontrolujú snemovňu, demokrati zároveň v Senáte nemajú dostatočnú väčšinu na to, aby mohli blokovať ich obštrukcie.

Biely dom však vo vyhlásení pre tlač označil dohodu za svoju výhru. Vyzdvihol napríklad to, že sa strop pre štátny dlh zvýši najmenej o 2,1 bilióna dolárov. Až do roku 2013 ho tak nebude potrebné zvyšovať, a zmizne tak „oblak neistoty“ v americkej ekonomike. Väčšina škrtov potom začne vstupovať do praxe v roku 2013, aby neohrozili oživenie americkej ekonomiky.

Šetriť budú musieť aj vojaci

Biely dom zverejnil aj podrobnosti o chystaných škrtoch. Celkovo 900 miliárd dolárov úspor počas desiatich rokov by napríklad mali podľa dohody priniesť škrty v nemandatórnych výdavkoch. Počíta sa aj so škrtmi vo výdavkoch na obranu, podľa Bieleho domu prvými od 90. rokov. Pôjde o 350 miliárd dolárov. Úspory ale napríklad čakajú aj zdravotný program Medicare pre seniorov.

Trhy zareagovali kladne

Na správy o dohode už kladne reagovali trhy. Tokijská burza zaznamenala rast. Termínované obchody potom naznačili posilňovanie amerických akcií aj doláru. Zároveň začalo oslabovať zlato, ku ktorému sa investori uchyľujú v časoch neistoty. Minulý týždeň politický pat vo Washingtone priniesol na Wall Streetu najhoršie výsledky v tomto roku. Podľa odhadov počas týždňa stratili firmy na burze na trhovej kapitalizácii 600 miliárd dolárov.

Informácia o dohode pohla aj cenou ropy, ktorá v pondelok ráno zdražela o viac ako dolár. Spojené štáty sú najväčším spotrebiteľom ropy na svete.

Z rutiny sa stal súboj

Americká politická scéna podobnú drámu okolo zvyšovanie stropu pre štátny dlh zažila prvýkrát. Doteraz išlo vždy o skôr rutinné hlasovanie. Ide o dôsledok súčasného rozloženia síl vo Washingtone, keď po minuloročných voľbách každá zo strán ovláda jednu komoru Kongresu. V republikánskej strane majú navyše silný hlas konzervatívci, ktorí odmietajú nové dane a ďalšie zadlžovanie krajiny. Hlasovanie súvisiace s rozpočtom je tak v súčasnej atmosfére výbušné. Možno pritom očakávať, že tomu tak bude aj naďalej.

Reuters: Zahodená šanca

Agentúra Reuters vo svojej analýze uviedla, že americkí politici zahodili príležitosť odstrániť príčiny súčasných rozpočtových problémov USA. Vzdali možnosť dosiahnuť takzvanú „veľkú dohodu“ presadzovanú Obamom, ktorá by počas nasledujúcich desiatich rokov znížila deficit kombináciou úspor a nových daní o štyri bilióny dolárov.

„Okamih (pre túto dohodu) je preč a niektorí zákonodarcovia a analytici pochybujú, či vo Washingtone vzhľadom na volebnú kampaň v budúcom roku bude politická vôľa zaoberať sa fiškálnymi nedostatkami krajiny,“ uviedla agentúra Reuters.

14 debata chyba